کد خبر 96742

یک کارشناس معتقد است که رشد نرخ تسعیر ارز درآمدی را برای دولت ایجاد می کند که باعث افزایش پایه پولی کشور می شود.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، نرخ تسعیر ارز به نرخ تبدیل دو واحد پولی به یکدیگر گفته می‌شود که بانک مرکزی به تازگی این نرخ را برای یورو ۱۲ هزار و ۹۰۰ و برای دلار معادل ۱۱ هزار تومان اعلام کرده است. همچنین، در مورد سایر اسعار نیز باید برمبنای نرخ برابری آن به یورو در پایان شهریور امسال تعیین شود. 

در این زمینه، کامران ندری - اقتصاددان - درباره چگونگی تعیین نرخ تسعیر ارز به ایسنا، گفت: تصور من این است که میانگین نرخ ارز در بازار نیما در سال گذشته برای تسعیر نرخ ارز در نظر گرفته شده است. یکی از اشکالات اقتصاد کشور این است که سهامدار بانک مرکزی دولت است و بانک مرکزی دارایی‌های خارجی دارد که پایان سال ارزش این دارایی‌ها را محاسبه می‌کنند و براساس آن‌ها از این بانک مالیات می‌گیرند که در دنیا این ساختار وجود ندارد و مازاد درآمد بانک‌های مرکزی دیگر اندوخته می‌شود. 

وی افزود: فرمول تعیین نرخ تسعیر ارز در سال‌های مختلف با توجه به نرخ ارز متفاوت است. تعیین نرخ تسعیر ارز به ساختار حاکمیتی کشور برای بانکداری مرکزی برمی‌گردد و نیز به شرایط اقتصادی و رژیم ارزی کشور هم بستگی دارد. 

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: گفته می‌شود که دولت از نرخ تسعیر ارز برای تسویه بدهی‌های خود به بانک مرکزی استفاده می‌کند. همچنین، از مازاد دارایی‌های بانک مرکزی مالیات اخذ و درآمدزایی می‌کند که درآمدزایی دولت از نرخ تسعیر ارز موجب افزایش پایه پولی می‌شود. /ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها