کد خبر 96438

ستاد تنظیم بازار از اختصاص 3.5 میلیارد دلار برای واردات کالای اساسی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، محمدرضا کلامی اظهار داشت: تدارک تأمین کالا از حوزه حفظ تعادل عرضه و تقاضا در بازار برقرار شده است. ۵ قلم کالای اساسی شامل ارز ۴۲۰۰ تومانی هستند و سهمیه ارزی حدود ۶ میلیارد دلار برای یک سال برای این ۵ قلم کالا در نظر گرفته شده است.

سخنگوی ستاد تنظیم بازار کشور اضافه کرد: این ۵ قلم شامل روغن خام، دانه روغنی، کنجاله سویا، جو و ذرت می‌شود.

وی افزود: بر مبنای گزارش بانک مرکزی در شش ماهه اول بیش از ۳.۵ میلیارد دلار سهمیه ارزی برای ۵ قلم کالای اساسی تخصیص یافته است. حدود ۳ میلیارد دلار این اعتبار نیز در شش ماهه اول سال تأمین ارز شده است.

سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: فرآیند تخصیص و تأمین ارز این نوید را می‌دهد که با توجه به موجودی خوب ذخایر روند مناسب تأمین کالاهای اساسی استمرار دارد.

سخنگوی ستاد تنظیم بازار تصریح کرد: با مصوبه معاون اول رئیس جمهور در بازدیدی که از گمرکات بندرعباس داشتند، مقرر شد تمام کالاهایی که بندرهای کشور به صورت رسوب وجود دارند ترخیص شود. این اقدامات فضای آرامش بازار را حفظ می‌کند. نباید به فضای روانی متأثر از نوسانات قیمت ارز دامن بزنیم.

کلامی گفت: مقادیر تأمین و تخصیص ارز بالای ۵۰ درصد است و علاوه بر کالاهایی که در بندر بوده و تعیین تکلیف شده است، مابقی کشتی‌های حمل بار نیز در راه هستند./مهر

 

ارسال نظر

تازه ها