کد خبر 96418

باتوجه به قیمت نفت در جهان احتمال کمی برای احیای مشاغل نفتی در آمریکا وجود دارد.

 به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد بررسی شرکت دیلویت ال ال پی حاکی از آن است که ریزش قیمت نفت و فروپاشی تقاضا باعث شد سریعترین نرخ اخراج کارکنان در صنعت نفت و مواد شیمیایی آمریکا روی دهد و حدود ۱۰۷ هزار شغل در فاصله مارس تا اوت تعدیل شدند. با در نظر گرفتن مرخصی اجباری و سایر اقدامات، این آمار بسیار بالاتر خواهد رفت.

شرکتهای اکتشاف نفت و گاز و سازندگان تجهیزات برای تحمل افت شدید تقاضا برای محصولاتشان، شمار کارکنانشان را کاهش داده اند. شرکتهای شلومبرگر، هالیبرتون و ماراتون پترولیوم که از بزرگترین اپراتورهای میادین نفتی هستند، از جمله شرکتهایی هستند که هزاران نفر را در مواجهه با فروپاشی بازار نفت، اخراج کرده اند.

خدمات میدان نفتی آسیب شدیدی دیده است زیرا هزینه روی این موارد مانند حفاری چاههای جدید کاهش پیدا کرده است. طبق برآورد انجمن تجهیزات و خدمات نفتی، این بخش در اوت ۲۶۰۰ شغل را از دست داد. تگزاس با از دست دادن ۵۹ هزار و ۲۰۰ شغل خدمات میدان نفتی از زمان آغاز شیوع ویروس کرونا، رکوددار بوده است.

طبق پیش بینی دیلویت، اگر قیمت هر بشکه نفت ۴۵ دلار و قیمت گاز به ازای هر میلیون واحد حرارتی بریتیش ۲.۵۰ دلار باشد، ۳۰ درصد مشاغل از دست رفته تا پایان سال ۲۰۲۱ احیا خواهد شد. اما اگر نفت در حدود ۳۵ دلار بماند و گاز اندکی بیش از دو دلار باشد، نرخ احیای مشاغل تنها سه درصد خواهد بود.

بر اساس گزارش بلومبرگ، مشاغل بخشهای نفت و گاز و شیمیایی همانند انقلاب نفت شیل آمریکای شمالی، به تغییرات قیمت کالا به شدت حساس هستند. تغییر قیمت یک دلاری نفت روی حدود سه هزار شغل نفت و گاز تاثیر می گذارد که دو برابر تاثیرگذاری است که در دهه ۱۹۹۰ می توانست داشته باشد./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها