کد خبر 95868

3500 شرکت چینی از ترامپ بابت تعرفه های تعیین شده بر روی واردات کالا از شرکت های چینی شکایت کردند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد،  این شکایتها که در دادگاه تجارت بین المللی آمریکا تنظیم شده است، از رابرت لایتیزر، نماینده تجاری آمریکا و آژانس گمرک و حفاظت مرزی نام برده و تشدید جنگ تجاری غیرقانونی آمریکا با چین از طریق وضع تعرفه‌ها را به چالش کشیده اند.

در این شکایتها که از سوی شرکتهای مختلف انجام گرفته، استدلال شده که دولت ترامپ مطابق قانون برای وضع تعرفه در مدت ۱۲ ماه عمل نکرده و از پروسه های اداری تبعیت نکرده است.

شکایتهای مذکور تعرفه‌ها را در دو گروه جداگانه که به لیست ۳ و لیست ۴A معروف هستند، به چالش کشیده اند. لیست ۳ شامل تعرفه‌های ۲۵ درصدی روی واردات کالاهای چینی به ارزش ۲۰۰ میلیارد دلار و لیست ۴A شامل تعرفه ۷.۵ درصدی روی ۱۲۰ میلیارد دلار کالا است.

شرکتهایی که شکایت کرده اند شامل تولیدکننده خودروهای سنگین گروه ولووی آمریکای شمالی، سازنده قطعات خودروی آمریکایی پپ بویز، شرکت پوشاک رالف لارن، سیسکو کورپ، تولیدکننده گیتار گیبسون برندز، واحد آمریکایی لنوو، شرکت غذاهای بسته بندی دال، واحد ایتوچو کورپ و تولیدکننده تجهیزات گلف کالاوی گلف هستند.

سازمان جهانی تجارت (WTO) در ۱۵ سپتامبر در حکمی اعلام کرد آمریکا با وضع تعرفه‌های چندین میلیارد دلاری علیه چین مقررات تجارت جهانی را نقض کرده است.

بر اساس گزارش رویترز، دولت آمریکا می گوید تعرفه‌های وضع شده روی کالای چینی اقدام درستی هستند زیرا چین مالکیت معنوی آمریکایی را به سرقت برده و شرکتهای آمریکایی را در قبال دسترسی به بازار چین، به انتقال اجباری فناوری وادار می کند./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها