کد خبر 95720

سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صنعت

ستاد تنظیم بازار قیمت کنجاله سویا را در بنادر ۲۷۰۰ تومان تعیین کرد و بانک مرکزی باید هزینه‌های مرتبط با نقل و انتقال ارز و کارمزد را در قالب فیش خدمت برای واردکننده لحاظ کند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به گزارش روز سه شنبه صنعت، معدن و تجارت، «محمدرضا کلامی» در حاشیه جلسه ستاد تنظیم بازار در خصوص نهاده های دام و طیور اظهار داشت: از ابتدای سال تا ۲۹ شهریورماه، چهار میلیون و ۸۰۰ هزار تن واردات ذرت داشتیم که تامین این ماده نسبت به مقطع مشابه سال قبل ۲۳ درصد بیشتر است.

به گفته وی، مصرف سالانه ذرت ۱۰ میلیون تن استکه ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تن آن از محل واردات و ۸۰۰ هزار تن دیگر از محل تولید داخلی تامین می شود.

افزایش ۱۷ درصدی تخصیص ارز روغن خام و ۵ درصدی کنجاله سویا

سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صمت در خصوص روغن خام، دانه های روغنی و کنجاله سویا نیز گفت: خوشبختانه روند تخصیص ارز برای واردات این کالاها توسط بانک مرکزی مثبت شده است و تخصیص ارز روغن خام نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۷ درصد و کنجاله سویا ۵ درصد افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه مجموع موجودی کالاهای اساسی بنادر کشور بیش از سه میلیون و ۳۰۰ هزار تن است خاطرنشان کرد: این موجودی پیش از این چهار میلیون تن بوده است، اما مصوبه ستاد اقتصادی دولت مبنی بر اینکه واردکنندگان به شیوه اعتباری می توانند کالای خود را وارد کشور کنند، باعث شده بخش خوبی از کالاها از بنادر بارگیری شود.

کلامی با بیان اینکه ستاد تنظیم بازار قیمت کنجاله سویا را در بنادر ۲۷۰۰ تومان تعیین کرده است گفت: این قیمت مشروط بر این است که بانک مرکزی هزینه های مرتبط با نقل و انتقال ارز و کارمزد را حتما در قالب فیش خدمت برای واردکننده لحاظ کند تا واردات این محصول با صرفه اقتصادی باشد و انگیزه های لازم برای تامین این کالا فراهم شود.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها