کد خبر 95350

سخنگوی گمرک

سخنگوی گمرک در گزارشی اعلام کرد تعداد خودروهای ترخیص شده از خرداد تاکنون 190 هزار خودرو در روز بوده است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به گزارش روز پنجشنبه گمرک، «سیدروح اله لطیفی» ارزش این خودروها را ۲۲ میلیون و ۲۱۵ هزار و ۴۹۰ دلار عنوان کرد.

وی بیان‌داشت: از این تعداد نزدیک به ۶۷۰ خودرو متعلق به شرکت «رامک‌خودرو» بود که به دلیل داشتن شاکی در گمرک متوقف بودند.

لطیفی خاطرنشان‌کرد: با هماهنگی انجام شده، این خودروها از گمرک خارج شد تا مقام قضایی خارج از گمرک به موضوع رسیدگی کند.

وی ادامه‌داد: بقیه خودروهای ترخیص شده نیز خودروهای متوقف در گمرکات کشور بود که تشریفات گمرکی آنها در مهلت قانونی گذشته به پایان نرسیده و با مصوبه اخیر هیات وزیران فرصت اتمام تشریفات گمرکی برایشان فراهم شده بود.

سخنگوی گمرک گفت: این خودروها در بازه زمانی اول خرداد تا ۲۶ شهریور ماه امسال از گمرکات ترخیص شده‌اند.

وی اظهارداشت: براساس اعلام گمرک، مهلت ترخیص بخشی از خودروهای دپو شده و کالاهای گروه چهارم در گمرکات اجرایی کشور که با توجه به کاهش عملکرد دستگاه‌های اجرایی ناشی از شیوع کرونا و برخی مشکلات اجرایی فرآیند ثبت سفارش و ترخیص کالاها توسط هیات وزیران تمدید شده بود، در تاریخ  ۲۶ شهریورماه به اتمام رسید.

دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک اضافه‌کرد: ترخیص همه کالاهای تجاری دارای ثبت سفارش معتبر اعم از گروه چهار و خودرو، منوط به اخذ و ارائه کد رهگیری بانک و رعایت همه قوانین و مقررات مربوطه از جمله ارائه مجوزهای قانونی و مقرراتی لازم است.

لطیفی افزود: بیش از دو هزار دستگاه خودرو دارای پرونده قضایی هستند که به محض ارائه حکم برائت از سوی دادگاه رسیدگی‌کننده و بدون محدودیت زمانی، می‌توانند با ادامه تشریفات گمرکی و پرداخت حقوق دولتی ترخیص شوند.

متروکه شدن ۱۵۰۰ دستگاه خودرو

وی گفت: حدود یک‌هزار و ۵۰۰ دستگاه خودرو نیز به دلیل  دارا نبودن مجوزهای لازم و پایان مهلت‌های قانونی، متروکه خواهند شد و برای تشریفات قانونی در اختیار سازمان اموال تملیکی قرار می‌گیرند که از این تعداد یک‌هزار و ۱۰۰ دستگاه فاقد ثبت سفارش هستند.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها