کد خبر 94897

سیاست بانک مرکزی مبنی بر توقف ارز سهمیه‌ای باعث جمع شدن صفوف دلار در صرافی ها شد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، بازار ارز که در روزهای گذشته، شلوغ و ملتهب و همراه با صف‌های طولانی خرید ارز سهمیه‌ای بود، امروز را آرام، بی‌حاشیه و خالی از مشتری سپری کرد، به طوری شمار دلالان بازار غیررسمی ارز از تعداد خریداران بیشتر بود.

 افزایش قیمت ارز و حضور مردم پشت درهای صرافی ها برای خرید دلار و یورو از اخبار روزهای گذشته بازار ارز بود، که گاهی توسط دلالان و سفته بازان به آن دامن زده می شد تا قیمت ها را در بازار ارز بالا ببرند.

اما اگر امروز سری به میدان فردوسی یا صرافی های سطح شهر می زدید برخلاف شایعات و اخبار منتشر شده در فضای مجازی نه از تشکیل صف های طولانی پشت درهای بسته صرافی ها خبری بود و نه از التهاب در بازار خرید و فروش دلار و یورو و نه حتی از مردمی که برای دریافت ارز سهمیه ای خود آمده باشند. فقط دستفروشان و دلالان بودند که با تجمع و تردد در خیابان ها و اطراف صرافی ها سعی داشتند که بازار را شلوغ و پر رفت و آمد نشان دهند.

اخبار منتشر شده طی روزهای گذشته راهکاری قدیمی از سوی دلالان است تا بتوانند قیمت ارز را بالا نگه دارند و از روند کاهشی آن جلوگیری کنند، اما مشاهدات امروز خبرنگار ایرنا حکایت از آن داشت که نه تنها در صرافی های سطح شهر که حتی در میدان فردوسی و خیابان های اطراف آن کسادی بازار خرید و فروش ارز بیش از هر چیزی به چشم می آید و با توجه به اینکه روز گذشته بانک مرکزی توقف فروش ارز سهمیه ای را اعلام کرد، امروز حتی مردم عادی نیز در این مکان ها به چشم نمی خوردند.

مجوز فروش ارز سهمیه ای نداریم

روز گذشته بانک مرکزی در اقدامی برای کنترل قیمت بازار ارز در ابلاغیه ای توقف فروش ارز سهمیه ای را اعلام کرد و در متن این اطلاعیه آمده است که فروش اسکناس از محل سایر کد (۲۴) تا اطلاع ثانوی از سیستم سنا حذف شد و بدین ترتیب فروش دو هزار یورو و یا معادل آن به هر دارنده کارت ملی در سال منتفی شده است.

بر همین اساس صرافی های دولتی که پیش از این به دلیل فروش سهیمه دو هزار دلاری بسیار شلوغ و پر رفت و آمد بودند،امروز شاهد هیچ ترددی نبودند و حتی کمتر کسی برای خرید ارز آزاد وارد صرافی ها می شد. این کسادی نه فقط در صرافی ها بلهدر میان دلالان نیز دیده می شد.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها