کد خبر 94882

شبکه فاکس نیوز گزارش داد

طبق گزارش شبکه فاکس نیوز دونالد ترامپ به دلیل میانجیگیری برای عادی سازی روابط بین اسرائیل و امارات کاندیدای جایزه صلح نوبل شده است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، در حالی که شهرهای آمریکا در اعتراض به بی‌عدالتی و اظهارات نژادپرستانه «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور این کشور در آتش خشم معترضان می‌سوزند، گفته می‌شود که ترامپ نامزد جایزه نوبل شده است.

شبکه «فاکس‌نیوز» امروز (چهارشنبه) در خبری اختصاصی ادعا کرد: «چند هفته بعد از کمک ترامپ به حصول توافق عادی‌سازی روابط بین امارات عربی متحده و اسرائیل، او نامزد جایزه صلح نوبل برای سال ۲۰۲۱ شد».

بر این اساس، «کریستین تیبرینگ-جِد» عضو پارلمان نروژ، با قدردانی از اقدامات ترامپ برای حل ادعایی مناقشات مدید در جهان، نامزدی او در جایزه صلح نوبل را ارائه کرد.

تیبرینگ که رئیس هیأت نروژ در شورای پارلمانی ناتو نیز هست، به فاکس‌نیوز گفت: «به خاطر شایستگی‌هایش، به نظرم او (ترامپ) بیشتر از هر نامزد جایزه صلح دیگری برای ایجاد صلح بین کشورها عمل کرده است».

وی در نامه نامزدی ترامپ که با لحنی تملق‌گونه برای کمیته نوبل ارسال کرد، با ادعای اینکه دولت ترامپ نقش مهمی در ایجاد روابط بین تل‌آویو و ابوظبی ایفا کرده، نوشت: «همانطور که انتظار می‌رود، دیگر کشورهای خاورمیانه نیز دنباله‌رو مسیر امارات خواهند بود و این توافق می‌تواند تغییردهنده قواعد بازی باشد به‌گونه‌ای که خاورمیانه را به منطقه‌ی همکاری و رفاه تبدیل کند».

این نماینده نروژی در نامه خود مدعی شد: «[او] نقش کلیدی در تسهیل تماس‌ها بین طرف‌های درگیر و ایجاد پویایی‌های جدید در مناقشات مزمن دیگر مانند اختلافات مرزی کشمیر بین هند و پاکستان، مناقاشت کره‌های جنوبی و شمالی و اداره کردن موضوع توانمندی‌های اتمی کره شمالی ایفا کرد».

به نوشته فاکس‌نیوز، تیبرینگ در ادامه تعریف و تمجید از ترامپ - که این روزها با انتقادهای فراوان در عرصه داخلی و بین‌المللی روبه‌رو است - از وی بخاطر خارج کردن تعداد زیادی از نظامیان آمریکایی از منطقه غرب آسیا تقدیر کرده و افزود: «در واقع، ترامپ زنجیره ۳۹ ساله رؤسای جمهور آمریکا که یا جنگی را شروع کرده یا ایالات متحده را وارد درگیری مسلحانه کرده بودند، شکست. آخرین رئیس‌جمهور که این کار را کرده بود، جیمی کارتر برنده جایزه صلح نوبل بود».

منبع: فارس 

ارسال نظر

تازه ها