کد خبر 52784

یک مقام وزارت خارجه آمریکا گفته که ممکن است «هند» با خرید سامانه دفاع موشکی «اس-400»، به سرنوشت ترکیه دچار شود.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد،  به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، یک مقام وزارت خارجه آمریکا گفته که ممکن است «هند» در صورت خرید سامانه دفاع موشکی «اس-400» از روسیه، به سرنوشت ترکیه دچار شود.

 خبرگزاری روسی «اسپوتنیک» شنبه شب به وقت تهران در این زمینه نوشت که یک مقام وزارت خارجه آمریکا که به نام وی اشاره‌‌ای نشده، به شبکه خبری «ِان دی تی وی» گفته که دهلی نو ممکن است با مشکلاتی شبیه به «ترکیه» به‌خاطر خرید سامانه دفاع هوایی اس-400 دچار شود و حتی قراردادهای دفاعی بین واشنگتن و دهلی نو معلق شود.

 بر اساس این گزارش، آمریکا اینک در صدد ترغیب هند به لغو قرارداد تسلیحاتی با روسیه برای خرید سامانه دفاع هوایی اس-400 است و به این کشور پیشنهاد داده تا جنگنده‌های نسل پنجم «اف-35» خریداری کند.

اس-400، جزء پیشرفته‌ترین سامانه‌ها در نوع خود است که توانایی حمل و شلیک سه نوع موشک مختلف را دارد و می‌تواند اهداف متنوعی از قبیل موشک‌های بالستیک، کروز و جنگنده‌های رادار گریز را هدف قرار دهد. شبکه راداری و شناسایی این سامانه می‌تواند هم‌زمان 300 هدف را شناسایی کند. سقف ارتفاع پوشش هوایی این سامانه، 27 کیلومتر است.

 

منبع: فارس

 روزنامه «اکونومیک تایمز» نیز در این زمینه نوشته که تاکنون مقام‌هایی از سوی آمریکا وارد دهلی نو شده، اما تاکنون پیشنهاد رسمی به هند در این زمینه ارائه نشده است.

 به نوشته این روزنامه، هند تاکنون از آمریکا برای خرید جنگنده‌های اف-35 هیچ تقاضایی نکرده است.

تصمیم ترکیه در خرید سامانه اس-400 از روسیه و تحویل همزمان جنگنده‌های آمریکایی اف-35 به مسئله مورد مناقشه و بحرانی بین آنکارا و واشنگتن تبدیل شده، زیرا آمریکا خرید این سامانه موشکی را خطری بزرگ برای خود و فناوری جنگنده‌های مذکور می‌داند و بارها تهدید کرده که ترکیه نمی‌تواند همزمان از هر دو جنگ‌افزار استفاده کند.

آخرین اخبار حکایت از آن دارد که رئیس شرکت روسی «روستک» اعلام کرده آموزش به‌کارگیری سامانه موشکی موشکی اس- 400 به متخصصان ترکیه پایان یافته است.

 

ارسال نظر

تازه ها