کد خبر 27004

دروغ تازه عصر، سخنان ترامپ در مورد این مساله است که امریکا دارای حقوق مالی و سیاسی نزد دولتهای خلیج فارس و سعودی است، تا در مقابل ان حقوق، از این دولتها حمایت کند. این در حالی است که حاکمان خلیج فارس هیچ یک پاسخی به این ادعاهای ترامپ ندادند، اما ایا این سکوت بخشی از یک توطئه است یا واقعیت دارد؟

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد،فؤاد البطاینة در رای الیوم نوشت: دروغ تازه عصر، سخنان ترامپ در مورد این مساله است که امریکا دارای حقوق مالی و سیاسی نزد دولتهای خلیج فارس و سعودی است، تا در مقابل ان حقوق، از این دولتها حمایت کند. این در حالی است که حاکمان خلیج فارس هیچ یک پاسخی به این ادعاهای ترامپ ندادند، اما ایا این سکوت بخشی از یک توطئه است یا واقعیت دارد؟

به گزارش «انتخاب»، این روزنامه عرب زبان ادامه داد: وقتی ترامپ ادعا می کند در برابر به تاراج بردن دارایی های کشورهای عربی از آنها حمایت می کند، منظور دقیق او حمایت از این دولتها در برابر چه کسی است؟ قطعا منظور رئیس جمهور امریکا حمایت از آنها در برابر ایران است و پیام او پیش از هر چیز، متوجه مردم کشورهای عربی است.

در واقع سیاست آمریکا متکی بر آن است که با همکاری دولتهای عربی و سران سیاسی انها، ایران را به عنوان یک عامل خطرساز برای ملل عربی جلوه دهند و هدف دولتمردان خلیج فارس از این اقدام آن است که عملیات واگذاری مقدرات و امور سیاسی و مادی خود به دست صهیونیستها و آمریکایی ها را توجیه کنند.

در این میان، این تنها ایران است که در گذشته و حال بر دشمنی با اسرائیل و امریکا اصرار ورزیده است، البته ایران خواستار جنگ نظامی با این دولتها نیست، بلکه قصد دارد استقلال منافع خود را حفظ کرده و مانع تحقق برنامه های اسرائیل در مورد فلسطین شود.

در برابر صلابت موضع ایران، امریکا که موفق به کنترل ان نشد، وارد تنش زایی با ایران شده است. اما به حمایت آمریکا از عربستان برگردیم که آمریکا مدعی آن است! حمایت، به معنای حفاظت از یک دولت یا مستعمره در برابر تهدیدها و تجاوزهاست. آیا ایران در برخورد با عربستان چنین نیتهایی دارد؟! شکی نیست که اختلافات موجود بین عربستان و ایران، سیاسی است، نه موجودیتی و ریشه ای، و این مساله ای است که هر دو دولت به ان اذعان دارند. ما از دولتهای عربی خلیج فارس می خواهیم تهدیدی که از جانب ایران متوجه آنهاست را دقیقا مشخص کنند، تهدیدی که برای مقابله با آن، حاضر به خوار و ذلیل شدن در برابر امریکا و نزدیک شدن به صهیونیستها هستند. همزمان این دولتها باید به سیاست عمان نظری داشته باشند که بعنوان دارنده بزرگترین پایگاه جغرافیایی استراتژیک در خلیج فارس، چه رابطه ای با ایران دارد.

عربستان و هم پیمانان ان، نمی توانند براساس هیچگونه معیار اخلاقی یا سیاسی و یا قومی، ایران را متهم به برهم زدن اتحاد و حق حاکمیت دولتهای عربی کنند. این در حالی است که خود دولتهای عربی و رژیهم صهیونیستی، ایران را وارد جنگی کرده اند که خطرات آن بیش از هر چیز، متوجه ملت عرب است.

با این حال، ایران آماده است که دست دوستی دولتهای عربی را محکم بفشارد و بدون هیچ شرطی، از انها حمایت کند. ما بعنوان یک ملت عربی، موظفیم با هر طرفی که منافع آن با منافع ما تلاقی دارد، وارد ائتلاف شویم. برای مثال، در مورد مساله فلسطین، ایران تنها دولتی در جهان است که دشمنی خود با طرح صهیونیستی آمریکایی را در حرف و عمل ثابت کرده است. و نیز تنها دولتی است که لازم است برای حمایت از مساله فلسطین، در صف آن قرار بگیریم. برای یک عرب آزاده و صادق، چه چیز مهمتر از ان است که با دولتی همراه شود که از حزب الله برای خوار کردن اسرائیل و آمریکا استفاده می کند، اما نه برای مطرح کردن نام ایران، بلکه به اسم اعراب و مسلمانان.

 

منبع: انتخاب

ارسال نظر

تازه ها