کد خبر 104731

وزیر امور خارجه:

وزیر امور خارجه، گفت: ایران آماده گفت و گو با تمامی همسایگانش است و نیازی به بیگانگان برای ترسیم آینده منطقه نیست.

به گزارش بااقتصاد، محمدجواد ظریف روز سه شنبه در مجمع گفت و گوی تهران گفت:اقدامات مخرب آمریکا در منطقه ما محدود به دخالت نظامی نمی شود و جنگ اقتصادی امریکا علیه ملت ایران عواقبی از جمله مشکلات مقابله با پاندمی کرونا در ایران داشته است.

ظریف در بخشی دیگر از سخنانش گفت: ایران آماده گفت و گو با تمامی همسایگانش است و نیازی به بیگانگان برای ترسیم آینده منطقه نیست.

وزیر امو خارجه گفت : از طریق گفت و گو و دیپلماسی می توان منطقه ای جدید ساخت و توسعه انسانی، اجتماعی و اقتصادی را در پیش گرفت.

وی تاکید کرد: ملت های منطقه برای حل و فصل اختلافات و زندگی در یک فضای صلح آمیز، نیازمند گفت و گو هستند.

ظریف در سخنانش بار دیگر، بر اهمیت ابتکار ایران برای گفت و گوهای منطقه ای با عنوان "ابتکار صلح هرمز" تاکید کرد.

وزیر امور خارجه گفت: بحثی در این نیست که مداخلات بین المللی طولانی و خطرناک در منطقه ما یکی از دلایل اصلی مشکلات موجود است. منطقه ما موضوع طراحی های ژئوپولتیک به وسیله نقش آفرینان فرامنطقه ای در پنج قرن گذشته بوده است.
ظریف افزود: در دوران اخیر آمریکا ناامنی و بی ثباتی این منطقه را بیش از هر منطقه دیگری تشدید کرده است. طبق آمار خود آمریکا، در کمتر از دو دهه، 7 تریلیون دلار صرف جنگ های بی پایان و مداخلات نظامی در این منطقه شده است.

در ادامه برنامه مجمع گفت و گوی تهران، قرار است مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه و وزیر امور خارجه افغانستان سخنرانی کنند./ ایرنا

 

ارسال نظر

تازه ها