کد خبر 103922

اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای همزمان با نشست شورای حکام اعلام کرد اجرای کامل توافق هسته‌ای به زمان بیشتری برای کارهای دیپلماتیک نیاز دارد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، اتحادیه اروپا در این بیانیه آورده است: بحث و گفتگو با طرف های برجام و آمریکا همچنان ادامه دارد.

این اتحادیه تاکید کرده که برای دستیابی به اجرای کامل توافق هسته‌ای به زمان بیشتری برای کارهای دیپلماتیک نیاز داریم.

بیانیه اتحادیه اروپا درباره برجام همزمان با نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صادر شده است.

رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نشست امروز  اظهار داشت: طبق تفاهم به دست آمده آژانس  می تواند راستی آزمایی و نظارت بر تعهدات اتمی ایران ذیل برجام را  ادامه دهد اگر این تعهدات از طرف ایران از سرگرفته شود.

مدیرکل آژانس  افزود: توقف یا محدود کردن فعالیت‌های نظارتی آژانس در حال حاضر، بر توانمندی آژانس جهت گردآوری گزارش درباره تعهدات اتمی ایران پیامدهای جدی در پی دارد.

جمهوری اسلامی ایران از بامداد سه‌شنبه 5 اسفندماه مطابق مصوبه مجلس شورای اسلامی اجرای پروتکل الحاقی را متوقف کرده است، این اقدام هسته‌ای ایران وفق بندهای 26 و 36 برجام و در پاسخ به کوتاهی‌های مکرر و مداوم طرف‌های اروپایی برجام در عمل به تعهدات خود انجام شده است.

مقامات ایرانی در سطوح مختلف بارها به طرف‌های اروپایی برجام هشدار داده‌اند که در صورت عمل نکردن به تعهداتشان، روند تعدیل تعهدات هسته‌ای ایران همچنان ادامه خواهد یافت.

ایران از اردیبهشت‌ماه 1398 (یک سال پس از خروج آمریکا از برجام) در واکنش به کوتاهی طرف‌های اروپایی برجام طی چند مرحله اقدام به کاهش تعهدات هسته‌ای خود کرده است.

منبع: تسنیم 

ارسال نظر

تازه ها