کد خبر 102880

رییس دفتر رییس‌جمهوری طی نامه‌ای به محمدباقر نوبخت، رییس سازمان برنامه از وی خواست تا ۱۰۰۰ میلیارد تومان به‌عنوان کمک به صندوق بازنشستگی ایران‌ایر تزریق کند.

به گزارش بااقتصاد، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهوری طی نامه‌ای به شرح زیر خطاب به محمدباقر نوبخت معاون رئیس‌جمهوری خواستار مساعدت سازمان برنامه و بودجه کشور در خصوص درخواست ایران ایر برای تعیین ردیف بودجه و کمک 1000 میلیارد تومانی به این ایرلاین شده است؛

«به پیوست تصویر نامه شماره 193707/م خ مورخ 99/11/20 هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران در خصوص «درخواست تعیین ردیف بودجه و کمک 1000 میلیارد تومانی به صندوق بازنشستگی هما» برای مساعدت ارسال می‌شود.»

در همین زمینه، عباس آخوندی وزیر سابق راه و شهرسازی تابستان 96 و در زمان انتصاب فرزانه شرفبافی شش ماموریت بازسازی ساختاری همه جانبه‌ هما اعم از حقوق، مالی، فنی و ناوگان و تجهیزات، به‌کارگیری مدیریت تحول تمام عیار در شرکت، افزایش کارایی‌ در حوزه ایمنی و استانداردهای پرواز، تکیه بر اصول مدیریت بازرگانی حاکمیت شرکتی و مدیریت حرفه‌ای،جلب رضایت مشتریان و تغییر ساختار بر اساس خرید هواپیماهای بُرد کوتاه را به وی محول کرد.

این در حالی بود که اوایل دیماه سال 96 رئیس کمیسیون عمران مجلس در آیین ورود 2 فروند هواپیمای ای تی آر به ناوگان ایران‌ایربا اعلام این که هما برای تامین هزینه های جاری خود از ظرفیت های دیگر وزارت راه و شهرسازی استفاده کرده است، گفت: این کار (استقراض) در شان ایران ایر نیست.

فرزانه شرفبافی مدیرعامل اسبق ایران‌ایر نیز با تایید این مطلب  گفته بود: ماه گذشته (بهمن 96)‌ برای پرداخت حقوق بازنشستگان مجبور شدیم 20میلیارد تومان از سازمان بنادر استقراض کنیم. در تلاشیم بخشی از منابع مالی ایران ایر را تقویت کنیم.

وی تاکید کرد: در این راستا با استفاده صحیح از ناوگان و قیمت گذاری صحیح بلیت های پروازی  افزایش درآمدهای ایران ایر را شاهد خواهیم بود. به این ترتیب  می توانیم  به تعهدات خود عمل کنیم.

گفتنی است؛ نیمه مرداد ماه امسال علیرضا برخور به‌عنوان مدیرعامل ایران‌ایر جانشین تورج دهقانی زنگنه شد. مکاتبه هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران با رئیس دفتر رئیس‌جمهور حاکی از آن است که طی 6 ماه اخیر اتفاق امیدوارکننده‌ای برای وضعیت مالی ایران ایر روی نداده است. مهم‌ترین دلیل متناسب نبودن دخل و خرج ایرلاین ملی، حدود 11 هزار بازنشسته است که ایران‌ایر حقوق آنها را پرداخت می‌کند.

با توجه به این مسئله، دولت باید اقدامات اساسی برای حل این معضل را در دستور کار قرار دهد و مُسکن‌های موقت از جمله تعیین ردیف بودجه فقط تا مدت کوتاهی می‌تواند مشکلات تامین منابع مالی را برای پرداخت حقوق بازنشستگان رفع می‌کند. به نظر می‌رسد بهترین راهکار منفک شدن صندوق بازنشستگی هما از ساختار هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران است./ تسنیم

 

ارسال نظر

تازه ها