کد خبر 102857

آمارهای منتشره وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهند

آمارهای وزارت صمت نشان می‌دهد که در ده ماهه اول سال بیش از 700 هزار خودروی سواری تولید شده است که نسبت به سال گذشته رشد بیش از 13 درصدی داشته است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، بررسی آمارهای منتشره وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی از تولید ۷۰۰ هزار و ۸۰۰ دستگاه خودروی سواری از سوی کارخانجات داخلی از ابتدای امسال تا پایان دی‌ماه است.

این آمار در مقایسه با تولید ۶۱۵ هزار و ۲۰۰ دستگاه خودروی سواری در ۱۰ ماه سال ۹۸ رشد ۱۳.۹ درصدی نشان می‌دهد.

تولید وانت در این مدت با رشد ۱۴ درصدی به ۶۸ هزار و ۲۹۸ دستگاه رسید.

تولید اتوبوس، مینی‌بوس و ون تا پایان دی‌ماه در هم‌سنجی با پارسال با افت ۹.۷ درصدی همراه بود و به یک‌هزار و ۵۳۷ دستگاه رسید.

برپایه این گزارش، در این مدت در بخش ماشین‌آلات کشاورزی نیز تولید کارخانجات داخلی با رشد همراه بود، به‌طوری که ۵۱۹ دستگاه کمباین و ۱۷ هزار و ۷۱۳ دستگاه تراکتور تولید شد که به ترتیب رشد ۴۴.۲ درصدی و افزایش ۱۳.۶ درصدی داشته است.

 پیشتر وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: سیاست این وزارتخانه رقابتی ساختن صنعت خودرو در داخل و استفاده از همه شرکت‌های توانمند در این حوزه است.

«علیرضا رزم‌حسینی» افزود: مطابق طرح وزارت صنعت، افزایش ۵۰ درصدی میزان تولید خودرو تا پایان خرداد سال ۱۴۰۰ به اجرا درخواهد آمد.

افزایش ۱۶.۸ برابری ظرفیت تولید خودروی سواری در ۴۲ سال

بررسی آمارهای منتشره وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنین حاکی از ایجاد ظرفیت ۲ میلیون و ۶۹۹ هزار دستگاهی در تولید خودروی سواری تا پایان سال گذشته است. آماری که در مقایسه با ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی افزایش ۱۶.۸ برابری نشان می‌دهد.

در سال ۵۷ و ابتدای انقلاب، خودروسازان داخلی فقط ۱۶۰ هزار دستگاه خودرو تولید می‌کردند.

این ظرفیت تا سال ۹۲، یک میلیون و ۹۰۰ هزار دستگاه بود. بر این اساس در هفت سال گذشته در دولت «تدبیر و امید» ظرفیت تولید خودروی سواری رشد ۴۲ درصدی داشته است.   

برپایه این گزارش، ظرفیت تولید خودروی سواری در پایان سال ۹۶ به ۲ میلیون و ۲۱۴ هزار دستگاه و پایان سال ۹۷ به ۲ میلیون و ۶۰۷ هزار دستگاه رسید.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها