کد خبر 102825

مدیرعامل شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت:

مدیرعامل شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت، اعلام کرد: ۱۰۰ میلیون بشکه ظرفیت ذخیره سازی نفت خام در پایانه‌های نفتی جنوب کشور ایجاد و ساخت ۳.۵ میلیون بشکه ظرفیت ذخیره‌سازی نفت در قشم نیز آغاز شده است.

به گزارش بااقتصاد، غلامرضا منوچهری، در سومین همایش تخصصی معرفی فرصت‌های سرمایه گذاری منطقه آزاد قشم در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی با اشاره به تاثیر شیوع کرونا در افزایش ۲۰ تا ۳۰ درصدی ذخیره سازی نفت خام و فرآورده‌های نفتی در اکثر کشورهای تولیدکننده و مصرف‌کننده انرژی جهان، گفت: ساخت و توسعه مخازن ذخیره سازی نفت در ایران دستاوردهای مختلف اقتصادی و بین‌المللی به همراه دارد.

مدیرعامل شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت (اویک)، افزود: ساخت مخازن جدید ذخیره سازی نفت در سواحل خلیج فارس و دریای عمان در کنار صرفه جویی ارزی حاصل از کاهش هزینه‌های دموراژ کشتی های نفتکش( اضافه پرداخت بابت تاخیر در تخلیه بار)، قدرت چانه‌زنی فروش و صادرات نفت ایران هم افزایش می‌دهد ضمن آنکه ریسک تولید نفت کشور در دورانی که بازار با نوسان های مختلفی دست و پنجه نرم می کند، به شدت کاهش خواهد داد.

این مقام مسوول با اشاره به تنوع پایانه های صادرات نفت و گاز در سواحل خلیج فارس تاکید کرد: بر اساس قانون برنامه ششم توسعه باید حدود ۱۰۰ میلیون بشکه ظرفیت ذخیره سازی نفت خام در ایران ایجاد شود که هم اکنون نیمی از این برنامه یعنی معادله ۵۷ میلیون بشکه ظرفیت ذخیره سازی نفت در سواحل و بنادر جنوب کشور ایجاد شده است.

وی ضمن یادآوری سرمایه‌گذاری ۱۲۰ میلیون دلاری برای ساخت و بهره‌برداری ۳.۶ میلیون بشکه ظرفیت ذخیره سازی نفت خام و فرآورده‌های نفتی در جزیره قشم، تبیین کرد: براساس اجرای سیاست‌های قانون برنامه ششم توسعه ساخت فاز دوم مخازن ذخیره سازی نفت در قشم با ظرفیت ۳.۵ میلیون بشکه و سرمایه گذاری ۱۳۰ میلیون دلاری در دستور کار قرار گرفته است.

منوچهری، همچنین از ساخت خطوط جدید انتقال نفت و گوی شناور در سواحل جزیره قشم خبر داد و افزود: جزیره قشم از قابلیت ساخت ۲۰ میلیون بشکه ظرفیت ذخیره سازی نفت برخوردار بوده که اتصال با آب‌های آزاد، مجاورت با هاب پالایش نفت و میعانات گازی در بندرعباس، قرارگرفتن در تنگه استثنایی هرمز، امکان پهلوگیری کشتی‌های نفتکش غول پیکر و ... می‌تواند این جزیره را به یک هاب ذخیره سازی نفت و فرآورده های نفتی در خلیج فارس تبدیل کند.

وی گفت: اکنون ظرفیت معادل ذخیره سازی ۱۵ روز تولید نفت در پایانه های نفتی ایران ایجاد شده است تاکید کرد: بر اساس استانداردهای روز جهان متوسط ظرفیت ذخیره‌سازی نفت در کشورهایی همچون ایران باید بین ۳۰ تا ۶۰ روز باشد که توجه به ظرفیت موجود ساخت مخازن جدید ذخیره‌سازی نفت خام ضروری به نظر می‌رسد.

منوچهری اضافه کرد: برای ساخت خط لوله یک هزار کیلومتری گوره به جاسک ۲۰ میلیون بشکه ظرفیت جدید ذخیره سازی نفت در جاسک برنامه ریزی شده است./ ایرنا

 

ارسال نظر

تازه ها