کد خبر 102817

نایب رییس انجمن ملی صنایع پلیمر:

نایب رییس انجمن ملی صنایع پلیمر گفت: نوآوری فرصتی برای سرمایه گذاری هوشمند و توسعه پایدار است و پایه‌های اصلی توسعه و بقای کشورها محسوب می‌شود.

به گزارش بااقتصاد، سعید زکایی، امروز در نشست خبری با اشاره به اینکه نوآوری یکی از پایه های اصلی توسعه هر کشور و ضرورت بقا به شمار می رود، ادامه داد: بنابراین از جنبه صنفی وملی به نوآوری توجه می شود.  

وی با اشاره به اینکه در ژاپن ارزش هر تن پلیمر ۱۰ هزار دلار است، افزود: این ارزش در کشور هزار و ۶۰۰ دلار است که نشان دهنده خام فروشی است و می توان با نواوری و توانمندی دانش ارزش افزوده را بیشتر کرد.  

زکایی ارزش صادرات محصولات پتروشیمی را ۱۲ میلیارد دلار در سال اعلام کرد و گفت: با تکمیل زنجیره ارزش در پلیمر می توان ارزش محصولات صادراتی پتروشیمی را تا ۵۰ میلیارد دلار افزایش داد.

وی ادامه داد: از ۶.۵ میلیون تن پلیمر تولیدی در کشور، حدود ۳.۵ میلیون تن در داخل مصرف می شود.  حدود ۳ میلیون تن نیز با ارزش ۳ میلیارد دلار صادر می شود.

نائب رییس انجمن ملی صنایع پلیمر با تاکید بر اینکه مصرف محصولات یکبار مصرف در جهان در حال ممنوع شدن است، افزود: باید به سمت تنوع سبد محصولات پتروشیمی و استفاده از ظرفیت صنایع پایین دست حرکت کنیم.

وی افزود: این انجمن به عنوان یک صنعت مادر، کمک به توسعه و رشد شرکت ها و سازمان هایی که در کشور فعال هستند، سومین همایش ملی نوآوری در صنعت پلیمر را برگزار می کند.

زکایی با اشاره به اینکه نوآوری فرصتی برای سرمایه گذاری هوشمند و توسعه پایدار است، تاکید کرد: در تکمیل فعالیت دو سال گذشته امسال برای اولین بار همایش با همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شده و یک رویداد نوآورانه برگزار می کنیم.

به گفته زکایی این همایش در ۵ محور برگزار می شود و یکی از این محورها صادرات است زیرا توجه به صادرات ضرورت بقای شرکت ها است که به آن توجه ویژه شده است.

همایش نوآوری در صنعت پلیمر همزمان با ارائه راهکارهای فنی، به دنبال آن است که نیازهای صنایع و شرکت ها در قالب نوآوری را مطرح کند تا صنایع یا فناورانی که می توانند این نوآوری ها را پاسخگو باشند، رو در روی یکدیگر قرار بگیرند تا هم نیازهای سازمان های بزرگ رفع شود و هم بستر و بازاری برای شرکت ها و فناوران کوچک تر به منظور رشد محصولات آن‌ها فراهم شود. 

رئیس کمیسیون فنی انجمن ملی صنایع پلیمر ایران با اشاره به ۵ محور همایش، خاطر نشان کرد: اولین محور، توسعه کسب و کار از طریق نوآوری است و هدف این بخش بیان تاثیرات نوآوری و روش های استفاده از نوآوری در توسعه کسب و کار شرکت هاست.

وی محور دوم را روش های حفاظت حقوقی از دستاوردهای نوآورانه ذکر کرد و افزود: از دغدغه های مهم نوآوران و صنعتگران این است که چگونه مالکیت حقوقی محصولات خود را حفظ کنند و قرارداد های مورد نظرشان را به شکل قانونی تدوین کنند تا هر دو طرف از این همکاری نوآورانه منتفع شوند.

زکایی ایده ها و دستاوردهای نوآورانه در صنعت پلیمر را از دیگر محورهای مهم این همایش دانست و گفت: در این بخش اساتید و صنعتگرانی که فناوری روز را دنبال می کنند، دستاوردهای نو در صنعت پلیمر را معرفی می‌کنند و مسیر هایی که دنیا در صنعت پلیمر دنبال می کند، به فعالان این حوزه ارائه می شود تا بتوانند دید دقیق‌تری از مسیر توسعه در دنیا کسب کرده و بر اساس آن نوآوری هایی در سازمان خود اجرا کنند.

نایب رییس انجمن ملی صنایع پلیمر ایران چهارمین محور همایش را چابکی در تصمیم گیری در تلاطمات محیطی بیان کرد و افزود: شیوع ویروس کرونا در کنار همه مشکلاتی که ایجاد کرد، درس بزرگی برای فعالان اقتصادی داشت، در این بحران دیدیم که بسیاری از تحولاتی که در پیش‌بینی های چند ساله ما بود، تنها طی چند ماه رخ داد.

زکایی ادامه داد: کشور دچار تلاطمات محیطی  شدیدی در چند سال گذشته شد و خیلی مهم است که سازمان ها ساختار خود را به شکلی بهینه و چابک کنند تا بهترین تصمیمات و مواضع را در مقابل این تلاطمات و تغییرات محیطی اتخاذ کنند و این نیاز در کشور ما بیش از دیگر کشورها احساس می شود./ ایرنا

 

ارسال نظر

تازه ها