کد خبر 102681

سفیر ایران در روسیه از سفر تیمی از وزارت بهداشت ایران به مسکو در هفته آینده برای رایزنی درباره شروع تولید مشترک واکسن «اسپوتنیک وی» با این کشور خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، بنا بر اعلام خبرگزاری‌های داخلی، کاظم جلالی روز شنبه ۱۸ بهمن ماه با اشاره به این که «صلاحیت علمی» برای اظهارنظر درباره واکسن را ندارد گفت: «تا این زمان اثر منفی از واکسن روسی به گوش نرسیده است.»

ایران برای خرید دو میلیون دوز واکسن «اسپوتنیک وی» با روسیه قرارداد بسته است و نخستین محموله این واکسن شامل ۵۰۰ هزار دوز روز پنج‌شنبه ۱۶ بهمن وارد کشور شد.

وزیر خارجه ایران که هفتم بهمن به مسکو سفر کرده بود برای اولین بار به طور رسمی از خرید و تولید مشترک واکسن روسی در کشور آن خبر داده بود.

خبر خرید واکسن «اسپوتنیک وی» واکنش‌های بسیاری را از سوی برخی مقامات رسمی و شهروندان به دنبال داشت. از جمله ۹۸ عضو نمایندگان مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی ایران، ۱۲ بهمن در نامه‌ای به رئیس جمهور ایران در مورد استفاده از این واکسن هشدار دادند.

در این نامه که در وب‌سایت سازمان نظام پزشکی منتشر شد، آمده بود که «مدارک و مستندات و دلایل تایید این واکسن در اختیار صاحب‌نظران جامعه پزشکی قرار نگرفته است.»

اما به تازگی مراجع علمی مستقل واکسن روسی «اسپوتنیک وی» را تایید کرده و اعلام کردند که نتایج مرحله سوم آزمایش‌های بالینی نشان می‌دهد که میزان کارایی آن ۹۲ درصد است.

دانشمندان در مقاله‌ای که در مجله علمی و معتبر «لنست» منتشر شد افزودند که این واکسن می‌تواند یک ابزار موثر دیگر برای مقابله با شیوع ویروس کرونا باشد و تا حدودی تصمیم دولت روسیه برای استفاده از این واکسن قبل از تایید نهایی نتایج آزمایش‌ها را «موجه» دانستند.

پیشتر در ۱۱ دی ماه نیز سازمان غذا و دارو از پروژه تولید مشترک واکسن کرونا با کوبا خبر داده و اعلام کرده بود که تست انسانی این واکسن در ماه‌های پایانی امسال در ایران انجام خواهد شد.

 

ارسال نظر

تازه ها