کد خبر 102322

محمد باقر نوبخت از اقدامات لازم برای اجرای همسان سازی حقوق اعضای هیأت علمی و کارکنان وزارت علوم ، بازنشستگان و پرداخت مطالبات وزارت بهداشت در سال آینده خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، رئیس سازمان برنامه و بودجه با اعلام اینکه درخواست هایی برای همسان سازی حقوق اعضای هیأت علمی وزارت علوم با وزارت بهداشت یا دانشگاه های علوم پزشکی مطرح بود، توضیح داد: ما از اسفندماه سال گذشته مجوزهای لازم را به وزارت بهداشت ارائه کردیم تا بتواند همسان سازی را اجرا کند که بخش اول آن را نیز انجام داد اما برای وزارت علوم در لایحه بودجه ۱۴۰۰ پیشنهادی مطرح کردیم که در کمیسیون تلفیق به تصویب نرسید.

وی افزود: با این وجود طی مذاکره ای که سازمان برنامه و بودجه با وزیر علوم داشت هماهنگی هایی صورت گرفت تا بتوانیم به غیر از برخی موارد تخصصی همسان سازی را در دانشگاه های وزارت علوم مانند دانشگاه های علوم پزشکی انجام دهیم.

نوبخت گفت: برای کارمندان وزارت علوم نیز با توجه به اینکه پیش از این مجوز استفاده از امتیاز فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری صادر شده بود بار دیگر بر اجرای این مجوز تأکید کردیم، بنابراین نه تنها در مورد اعضای هیأت علمی بلکه کارکنان وزارت علوم نیز مانند دانشکده علوم پزشکی و وزارت بهداشت این همسان سازی اجرایی خواهد شد.

مطالبات وزارت بهداشت و کارکنان پرداخت می شود

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به برنامه های دولت در بودجه سال آینده برای پرداخت مطالبات وزارت بهداشت و کارکنانش یادآور شد: در بودجه سال آینده منابع مربوط به وزارت بهداشت ۲.۳ برابر رشد کرده است که در آن استخدام حداقل ۵۳ هزار نفری  را پیش بینی کرده ایم که البته اولویت با نیروهای شرکتی و قراردادی است.

وی افزود: برای افزایش فوق العاده های ویژه کارکنان وزارت بهداشت نیز پیش بینی لازم در بودجه ۱۴۰۰ صورت گرفت.

ادامه همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری و تأمین اجتماعی در سال آینده

موضوع دیگری که مورد اشاره رئیس سازمان برنامه و بودجه قرار داشت همسان سازی حقوق بازنشستگان بود که در سال جاری نیز اجرایی شد.

نوبخت توضیح داد: برای بازنشستگان تأمین اجتماعی نیز همسان سازی در دستور کار بوده ولی مدل و جدول و ضابطه انجام شده تا حدودی با یکدیگر فرق می کرد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: برای همسان سازی حقوق بازنشسته ها ۵۰ هزار میلیارد تومان پیش بینی شد که ۱۸ هزار میلیارد تومان آن برای بازنشستگان کشوری و لشکری بود و همه آن مورد استفاده قرار گرفت ولی برای بازنشستگان تأمین اجتماعی ۳۲ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته ایم.

وی افزود: تعداد بازنشستگان لشکری و کشوری حدود دو میلیون و ۴۰۰ هزار نفر است که با توجه به منابع ۱۸ هزار میلیاردی سرانه آن ها به ۷.۵ میلیون تومان می رسد. ولی برای بازنشستگان تأمین اجتماعی با ۳۲ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده سرانه براساس تعداد ۳.۴ میلیون نفری آن ها حدود ۸.۸ میلیون تومان است.

نوبخت گفت: طی آخرین مذاکرات صورت گرفته سازمان برنامه و بودجه به سازمان تأمین اجتماعی پیشنهاد داد که مرحله دوم همسان سازی را نیز براساس منابع پیش بینی شده در دستور کار قرار دهد که در این رابطه برای سال آینده مصوباتی نیز داشته ایم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه این را هم گفت که تعدادی از بازنشستگان عضو غیرهیأت علمی دانشگاه هستند که در شرایط ویژه ای قرار داشتند و در مورد آن ها با حضور مسئولان صندوق بازنشستگی و وزارت رفاه توانستیم تصمیم گیری هایی انجام دهیم که مشکل آن ها حل شود./ایسنا


 

ارسال نظر

تازه ها