کد خبر 102321

رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به سوالی در خصوص وضعیت واردات خودرو و دادن ارز تخصیصی به آن گفت: در حال حاضر کشور نیاز‌های ارزی مهم تری دارد، بنابراین تخصیص ارز به واردات خودرو جزء اولویت‌ها قرار ندارد و بحث واردات اصلا مطرح نیست

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، عبدالناصر همتی  از حمایت بانک مرکزی و نظام بانکی به منظور رشد تولید خودروسازی داخلی با روش های غیرتورمی خبر داد و اظهار داشت: بر مبنای زنجیره تولید، به تمام زنجیره رسیدگی خواهیم کرد و باید منابعی که در دسترس داریم در انتهای  زنجیره هزینه شود.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: برای رشد 50 درصدی در صنعت خودرو و داخلی سازی قطعات در جلسه شورای پول و اعتبار تصمیم گرفتیم با روش‌های غیر تورمی مانند اوراق گام به مبلغ 10 هزار میلیادر تومان به این صنعت کمک کنیم.

وی با تأکید براینکه این روند به مرور آثار مثبتی خواهد داشت، افزود: امروز هم آمدیم تا ببینیم خودروسازسازان و تولید کنندگان چه مشکلاتی دارند تا بتوانیم  به آن‌ها رسیدگی کنیم.برای خودروسازان و قطعه سازان ارز اقلام اولیه تامین شده و مشکلی در این خصوص وجود ندارد.

همتی با بیان اینکه اوراق وام یک گواهی اعتبار مولد است و یک روش تامین مالی غیر مولد به حساب می‌آید، ادامه داد:این اوراق نقدینگی ایجاد نمی‌کند، فقط از طریق توسط سیستم‌بانکی در بازار سرمایه معامله می شوند. با این‌روش 10 هزار میلیارد طی چند ماه آینده در اختیار خودرو سازان قرار می‌گیرد و امیدواریم جهش خوبی در تولید ایجاد کند.

رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به سوالی در خصوص وضعیت واردات خودرو و دادن ارز تخصیصی به آن گفت: در حال حاضر کشور نیاز‌های ارزی مهم تری دارد، بنابراین تخصیص ارز به واردات خودرو جزء اولویت‌ها قرار ندارد و بحث واردات اصلا مطرح نیست./تسنیم

 

ارسال نظر

تازه ها