کد خبر 102320

نرخ ارز 4200 تومانی باید به تدریج حذف شود

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، نشست صمیمی معاون اول رییس جمهور با فعالان و تأمین کنندگان کالا‌های اساسی و سرمایه گذاران بخش خصوصی ظهر امروز(شنبه) در مجتمع بندری امام خمینی برگزار شد.

‌اسحاق جهانگیری در این جلسه با قدردانی از کشتیرانی، سازمان بنادر و واردکنندگان کشور، گفت: علیرغم اینکه تک تک کشتی های ایرانی با نام و شماره سریال و نیز بنادر کشور تحریم بودند اما حجم تجارت خارجی در ده ماهه سال جاری 122 میلیون تن کالا است که حکایت از همت دست اندرکاران این بخش دارد.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری مبنی بر تلاش در جهت بی اثر کردن تحریم ها اظهار داشت: بی اثر کردن تحریم ها یعنی عده ای پای کار مردم بایستند تا کالاهای مورد نیاز به موقع به دست مردم برسد.

جهانگیری ادامه داد: باید از همت سازمان بنادر، کشتیرانی و مجموعه وارد کنندگان دلسوز کشور تشکر کنیم و قدردان زحمات این عزیزان باشیم.

معاون اول رئیس جمهور همچنین از گمرک جمهوری اسلامی ایران نیز قدردانی وتصریح کرد: ترخیص 24 ساعته کالا به خصوص در شرایط جنگ اقتصادی و کرونا کاری شایسته است که گمرک کشور به صورت 24 ساعته و بدون یک لحظه تعطیلی انجام داده و البته لازم است از کامیون داران کشور که شبانه روزی تلاش کردند تا در شرایط کرونا کالا به دست مردم برسد نیز قدردانی کنیم.

جهانگیری در ادامه به موضوع ارز 4200 تومانی اشاره و تصریح کرد: فروردین سال 97 وقتی قرار شد برای نرخ ارز تصمیم‌گیری کنیم، عده‌ای آنچنان فشار به دولت وارد کردند که اگر تصمیم‌گیری نمی شد ممکن بود مسأله اقتصادی در کشور ایجاد شود.

معاون اول رئیس جمهور افزود: از سوی دیگر منابع بانک مرکزی نیز با محدودیت مواجه بود و رییس جمهور وقت آمریکا قصد خروج از برجام را داشت و انتظار می‌رفت به اقتصاد کشور و به خصوص نرخ ارز شوک وارد شود.

جهانگیری با بیان اینکه تصمیم دولت برای نرخ ارز تصمیمی کوتاه مدت با مبنای مدیریت شناور ارز بود اظهار داشت: در آن زمان نرخ ارز 3800 تومان بود که دولت قیمت 4200 تومان را تعیین کرد و قرار بود این نرخ به صورت روزانه افزایش پیدا کند به طوری که در مردادماه به حدود 4400 تومان برسد.

معاون اول رئیس جمهور با یادآوری اینکه در تاریخ 12 مرداد در جلسه سران قوای سه‌گانه تصمیم گیری شد که نرخ ارز به صورت ثابت 4200 تومان باشد افزود: این تصمیمی بود که فقط سران قوا می‌توانستند اتخاذ کنند و البته هدف از این تصمیم این بود که حداقل نیازهای زندگی مردم تأمین شود و زندگی مردم در تلاطم قیمت ارز دچار آسیب نشود./تسنیم

 

ارسال نظر

تازه ها