کد خبر 102279

تولید نفت اوپک برای هفتمین ماه پیاپی افزایش یافت و در این میان سومین افزایش تولید بزرگ در اوپک متعلق به ایران است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از رویترز، تولید نفت اوپک برای هفتمین ماه پیاپی در ژانویه افزایش یافته است. این افزایش به دنبال توافق اوپک و متحدانش برای پایین آوردن میزان کاهش تولید صورت گرفته است.

سیزده عضو سازمان کشور‌های صادر کننده نفت ۲۵.۷۵ میلیون بشکه در روز در ژانویه تولید کردند که ۱۶۰ هزار بشکه در روز، بیشتر از ماه دسامبر ۲۰۲۰ بود.

بیشترین افزایش عرضه نفت در ماه ژانویه متعلق به عربستان و عراق، دو تولیدکننده برتر اوپک بود که سهمیه بیشتر آن‌ها را نشان می‌داد. عراق در حال حاضر طبق قرارداد کاهش تولید عمل می‌کند، کاری که در گذشته موفق به انجام آن نشده بود.

سومین افزایش تولید بزرگ در اوپک متعلق به ایران بود که از قرارداد کاهش تولید معاف شده و امیدوار است صادرات خود را با کاهش تحریم‌های آمریکا افزایش دهد. صادرات نفت ایران از سه ماهه پایانی ۲۰۲۰ رو به افزایش بوده، ولی همچنان بسیار پایین‌تر از سطح صادرات آن در ۲۰۱۸ است، یعنی قبل از سخت‌تر شدن تحریم‌ها توسط دونالد ترامپ.

بیشترین کاهش تولید نفت متعلق به نیجریه بوده است. لیبی هم که از قرارداد کاهش تولید معاف شده تولید خود را پایین آورده است.

 

 

ارسال نظر

تازه ها