کد خبر 101395

عضو کمیسیون تلفیق مجلس:

عضو کمیسیون تلفیق مجلس تصریح کرد: مجلس نگاه سیاسی به بودجه ۱۴۰۰ ندارد و خط قرمز ما در بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ معیشت مردم است.

به گزارش بااقتصاد، مهرداد گودرزوند اظهار کرد: هفتاد و سه سال است که بودجه ما متکی به اقتصاد تک محصولی نفت بوده و اگر نگاهی به دیگر کشورهای مشابه داشته باشیم می‌بینیم آن‌ها تا زمانی که صرفا متکی به نفت بوده‌اند شرایط مشابهی ما داشته اند. زمانی ما می‌توانیم از این شرایط خارج شویم که به سمت استفاده از همه ظرفیت ها و منابع برویم.

وی با بیان اینکه ما در این شرایط تحریمی می‌توانستیم از این موضوع خارج شویم اما متاسفانه اتکای مان به همین سمت فروش نفت رفت، گفت: تا زمانی که به سمت تمام ظرفیت ها همچون مالیات نرویم و پول‌های سرگردان را که برای جامعه ما مشکل ایجاد کرده مورد ساماندهی قرار ندهیم این مشکل ادامه خواهد داشت اما اگر این مسئله حل ما بسیاری از مشکلات مان حل می‌شود.

عضو کمیسیون تلفیق مجلس با بیان اینکه ما در حال واقعی کردن بودجه سال آینده هستیم، بیان کرد: نماینده دولت در کمیسیون تلفیق حضور دارد و به واقع تا امروز هم همکاری های بسیار خوبی داشته است و در حال پیش‌بردن برنامه های بودجه در این کمیسیون هستیم تا آثار تورمی آن کم شود، چرا که اگر این مسئله حل نشود این تورم همچون یک غده سرطانی دامن همه ما را خواهد گرفت.

گودرزوند خاطر نشان کرد: ما نگران این مسئله هستیم که بودجه ای را در کشور تصویب نکنیم که گرانی و زمینه های رانت و فساد در کشور ایجاد شود. به طور مثال، ارز 4200 تومانی چه دستاوردی داشت؟؛ زمانی که دولت، خود این مسئله را می‌بیند و می‌داند باید بیاید و این مهم را حل کرده و برای آن چاره‌ای بیاندیشد.

وی تصریح کرد: هیچ یک از نمایندگان نگاه سیاسی به بودجه ندارند و ما فقط به دنبال این هستیم که بودجه عملیاتی شده و واقعیت‌های جامعه به دست همه برسد و این گونه نباشد که یک عده ای در دو سال اخیر 15 میلیارد دلار پول به اسم صادر کننده و وارد کننده گرفته‌اند اما هیچ کالایی به دست مردم نرسیده است.

عضو کمیسیون تلفیق مجلس، در رابطه با اینکه گفته می شود و در بودجه سال آینده هم پیش بینی شده که روزانه دو میلیون و سیصد هزار بشکه نفت فروخته شود، گفت: وزیر نفت هم فرمودند که 600 میلیون دلار باید برای آماده سازی چاه‌ها باید هزینه شود و از سوی دیگر هم به صورت حداقل نیازمند یک مدت زمان 6 ماه است.

گودرزند بیان کرد: ما با فروش یک میلیون و پانصد هزار بشکه نفت قطعا باز هم کسری بودجه خواهیم داشت اما به جهت حل این مسئله نیز بخش‌های متنوعی را در مسائل مالیاتی و عوارض گمرکی دیده‌ایم. برنامه ما در کمیسیون تلفیق این است که متناسب با درامد تعریف شده هزینه‌ها را برآورده کنیم.

وی با تاکید بر اینکه گرانی زمانی ایجاد می شود که فاصله بین واقعیت و آنچه که ما می نویسیم زیاد باشد، بیان کرد: یقین داشته باشید آن چیزی که به معیشت مردم مرتبط باشد که به آن آسیب برساند ما ورود نخواهیم کرد و حتی تقویت این موضوع نیز در دستور کار ما قرار دارد و ما می دانیم که زندگی مردم به سختی می گذرد.همراهی ما با دولت به صورت صد درصدی است،خط قرمز ما معیشت مردم است./ تسنیم

 

ارسال نظر

تازه ها