کد خبر 101391

شرکت گازپروم روسیه اعلام کرد

با اعلام شرکت گازپروم روسیه گاز صادراتی روسیه به اروپا از طریق خط لوله ترک استریم دوبرابر شد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از راشا تودی، شرکت بزرگ گازپروم روسیه اعلام کرد: با گذشت یک سال از راه‌اندازی خط لوله انتقال گاز روسیه به ترکیه و اروپا موسوم به ترک استریم، میزان گاز صادراتی از این خط لوله به ترکیه و اروپا دو برابر شده است.

الکسی میلر، مدیرعامل گازپروم گفته که این روزها سالگرد بهره‌برداری از این پروژه است و این خط لوله از روز 8 ژانویه سال 2020 عملیاتی شده و گازپروم میزان صادرات گاز از طریق این خط لوله را 2.2 برابر کرده است. این خط لوله 930 کیلومتری با عبور از دریای سیاه، گاز روسیه را به ترکیه و سپس برخی کشورهای اروپایی نظیر یونان، مقدونیه، بلغارستان، رومانی، صربستان و بوسنی و هرزه‌گوین منتقل می‌کند.

میلر می‌گوید: طی سال گذشته ترکیه، یونان و مقدونیه واردات گاز از روسیه را افزایش دادند. صربستان آخرین کشوری است که واردات گاز از روسیه به وسیله خط لوله ترک‌استریم را آغاز کرده است. 

شیوع ویروس کرونا تقاضای انرژی در بازار جهانی را به شدت کاهش داده و صادرات گاز روسیه به کشورهای غیر از اعضای سابق شوروی در سال 2020 نسبت به سال 2019، 10 درصد کاهش داشته است. البته برخی کشورهای اروپایی همچنان در فکر افزایش خرید گاز از روسیه هستند.

میلر می‌گوید: 9 کشور  اروپایی در سال 2020 خرید گاز از روسیه را افزایش داده به گونه‌ای که هلند و اسلواکی در سالی که گذشت رکورد جدیدی را در خرید گاز روسیه به ثبت رساندند.

منبع: فارس 

ارسال نظر

تازه ها