کد خبر 101190

بانک جهانی هشدار داد:

بانک جهانی هشدار داد، همه‌گیری ویروس کرونا رشد اقتصاد طی یک دهه آینده را به‌رغم بهبود شرایط کسب و کار، تحصیلات و بهره‌وری محدود می‌کند.

 به گزارش بااقتصاد، به نقل از بلومبرگ، بانک جهانی اعلام کرد: به دنبال اوج‌گیری دوباره اپیدمی ویروس کرونا در سراسر اقتصادهای پیشرفته، روند بهبود اقتصاد جهان از عمیق‌ترین رکود پس از جنگ جهانی دوم، بسیار آهسته تر از حد انتظار خواهد بود.

 بانک جهانی در گزارش خود از دورنمای اقتصاد جهان در روز سه شنبه اعلام کرد تولید ناخالص داخلی جهان 4 درصد 2021 افزایش می‌یابد که کمتر از  4.2 درصد پیش‌بینی شده در ماه ژوئن است. این رقم در 2022 برابر با 3.8 درصد خواهد بود. پیش بینی رشد اقتصادی در آمریکا و منطقه یورو کاهش یافته ولی تخمین زده می‌شود رشد اقتصاد چین 1 درصد بالاتر رفته و برابر با 7.9 درصد باشد.

بانک جهانی پیش‌بینی خود از رشد اقتصاد جهان در ۲۰۲۱ را پایین آورد و هشدار داد همه‌گیری ویروس کرونا رشد اقتصاد طی یک دهه آینده را علیرغم بهبود شرایط کسب و کار، تحصیلات و بهره‌وری محدود می‌کند.

در گزارش این بانک آمده است در حالی که ویروس کرونا میلیون‌ها نفر را وارد فقر کرده و یک دهه ذخایر حدود یک چهارم اقتصادهای نوظهور و در حال توسعه را از بین برده، واکسیناسیون باید اطمینان، مصرف و تجارت را در سال جاری و سال آینده افزایش دهد.

البته خطرات بسیاری در دورنمای اقتصاد جهان باقی است از جمله اوج گرفتن مکرر همه‌گیری، تأخیر در واکسیناسیون، نگرانی‌های مالی در بحبوحه بدهی‌های بالا، بی‌کاری و تعطیلی دائم کسب و کارها. ضعف مداوم اقتصادی باعث ورشکستگی‌های بیشتر شده و بحران‌های مالی را افزایش می‌دهد.

بانک جهانی اعلام کرد جامعه جهانی باید برای کاهش فشار بدهی‌ها همکاری کند. بدهی دولتی در اقتصادهای نوظهور و در حال توسعه  به اندازه 9 درصد تولید ناخالص داخلی در 2020 افزایش یافته است.

صندوق بین‌المللی پول هم در اکتبر پیش بینی خود از رشد اقتصادی در 2021 را تا 5.2 درصد پایین آورد و هشدار داد علیرغم محرک‌های بزرگ مالی توسط بانک‌های مرکزی و دولت‌ها، تا زمان مهار کامل ویروس کرونا، دنیا با بهبود نامتوازن اقتصادی مواجه خواهد بود./ تسنیم

 
ارسال نظر

تازه ها