کد خبر 101011

سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس

سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس ، با اشاره به کاهش تعرفه واردات کالا‌ها، تصریح کرد: در سال آینده حقوق ورودی تمامی کالا‌ها با نرخ ارز ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان محاسبه می‌شود.

به گزارش بااقتصاد، رحیم زارع در استودیوی پخش خبر 21 شبکه اول سیما افزود: حقوق ورودی هم با ارز نیمایی محاسبه خواهد شد، زیرا ارزی که در حال حاضر مبنای ورود تمامی کالا‌ها از جمله کالا‌های لوکس و خودرو بود ارز 4 هزار و 200 تومانی است که در آینده با نرخ 17 هزار و 500 تومان برآورد خواهد شد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس ادامه داد: اصلاً قرار نبود که مرغ به 30 هزار تومان یا تخم مرغ به 45 هزار تومان برسد این نوع افزایش بر سر سفره مردم احساس می‌شود.

زارع با بیان اینکه تعرفه کالا‌های اساسی از 5 به 3 درصد کاهش یافته ادامه داد: مازاد درآمد را در قالب یارانه معیشتی یا هزینه‌های رفاهی یا یارانه سلامت قرار دادیم البته تعرفه حوزه سلامت که تقریباً صفر است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس افزود: درآمدی که پیش از این برای دولت حاصل می‌شد و دولت می‌توانست با آن به کمک مردم بیاید نادیده گرفته می‌شد به این سبب آنچه در جامعه توزیع می‌گردید با نرخ ارز آزاد محاسبه و به نوعی رانت برای افرادی خاص محسوب می‌شد به این خاطر حقوق ورودی همه کالا‌های ورودی را 4 هزار و 200 تومانی در نظر گرفتیم که این رانت حذف گردد به این ترتیب درآمد دولت تا 40 هزار میلیارد تومان اضافه می‌شود که در آینده با عناوین یارانه معیشتی، یارانه سلامت یا سایر هزینه‌های رفاهی به مردم پرداخت خواهد شد.

وی با بیان اینکه ارز چند نرخی منبع و منشأ فساد در کشور است ادامه داد: با قیمتگذاری که برای فروش نفت صورت گرفته، برای همه کالا‌ها ارز تک نرخی در نظر گرفته خواهد شد. روی هم رفته حقوق ورودی همه کالا‌ها برای سال آینده با نرخ ارز 17 هزار و 500 تومان محاسبه خواهد شد./ تسنیم

 

ارسال نظر

تازه ها