کد خبر 100801

شرکت ملی گاز ایران اعلام کرد:

شرکت ملی گاز ایران، با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: کاهش صادرات گاز به عراق پس از اخطار‌های چندباره قراردادی انجام شد و عراق بیش از 6 میلیارد دلار بدهکار است.

به گزارش بااقتصاد، شرکت ملی گاز ایران، در پی اظهارات سخنگوی وزارت برق عراق درباره کاهش صادرات گاز ایران به این کشور، توضیحاتی ارائه و تصریح کرد: کاهش صادرات گاز به عراق پس از اخطار‌های چند باره قراردادی انجام شد.

در این اطلاعیه آمده است: "وزارت برق عراق بابت واردات گاز بیش از معادل 5 میلیارد دلار به شرکت ملی گاز ایران بدهکار است که مبلغ 3 میلیارد دلار آن در بانک عراقی TBI مسدود و غیرقابل استفاده مانده و بیش از 2 میلیارد دلار از بدهی سررسیدشده وزارت برق نیز هنوز از اساس از طرف وزارت برق عراق پرداخت نشده است. افزون بر اینها، طرف عراقی، طبق قرارداد فی مابین، بیش از یک میلیارد دلار نیز به شرکت ملی گاز ایران بابت جرائم قراردادی بدهکاری دارد.

صادرات گاز توسط شرکت ملی گاز ایران به عراق، موضوعی اقتصادی و تجاری است، در حالی که طرف ایرانی با بستانکاری بیش از 6 میلیارد دلاری از طرف عراقی، از هیچ منفعتی برخوردار نشده است.

هدف از صادرات درآمد است و این پول برای غذا و دارو مصرف می‌شود، از این رو شرکت ملی گاز ایران پس از اخطار‌های مکرر قراردادی که متأسفانه با بی‌توجهی طرف عراقی روبه‌رو شده، طبق مفاد قرارداد، نسبت به کاهش مقدار گاز صادراتی اقدام کرده است. "

در پایان تاکید شده است: شرکت ملی گاز ایران همچنان خود را متعهد به اجرای دقیق قرارداد امضا شده می‌داند./ تسنیم

 

ارسال نظر

تازه ها