کد خبر 100757

توصیه بلومبرگ به بایدن؛

تارنمای بلومبرگ در یادداشتی به جو بایدن توصیه کرده مشوق‌های اقتصادی به ایران برای ترغیب این کشور به مذاکره اعطا کند ولی تحریم‌های اصلی را برای جلوگیری از تقویت سیاست‌های منطقه‌ای ایران نگه دارد.

به گزارش بااقتصاد، به زعم نویسنده، اقتصاد ایران تحت فشار تحریم‌ها و کرونا به شدت آسیب دیده و مسئولان ایران به بازگشت آمریکا به توافق برجام و کاهش این فشارها امید دارند. با این حال بایدن، هم به دلیل مخالفت‌های داخلی از سوی جمهوری‌خواهان و هم مخالفت‌های منطقه‌ای از سوی رژیم صهیونیستی و عربستان، توان چندانی برای رفع تحریم‌های ایران ندارد.

نویسنده به دولت بایدن توصیه می‌کند که مسیر اعطای وام 5 میلیارد دلاری صندوق بین‌المللی پول به ایران را بگشاید ولی محدودیت‌ها و شرایطی وضع شود که این مبلغ صرفاً در راستای «بودجه بهداشت عمومی و احیای مشاغل کوچک و متوسط» هزینه گردد.

در پایان آمده است که آمریکا و متحدانش مراقب هر گونه نشانه افزایش هزینه توسط حزب‌الله لبنان یا گروه‌های نزدیک به ایران در عراق باشد و این وام صرفاً برای اثرگذاری بر فضای سیاسی، جهت ترغیب ایران به آغاز مذاکره، اعطا شود ولی تحریم‌های اِعمال‌شده را به عنوان اهرم فشاری علیه ایران استفاده خواهد کرد.

به نظر می‌رسد نکته اصلی این گزارش تأکید بر اعطای وام به جای رفع تحریم‌هاست که نشان می‌دهد احتمالاً اراده جدی در دولت بایدن برای عمل به تعهدات آمریکا در برجام وجود ندارد و برخی تحریم‌ها، صرفاً به صورت حداقلی و هدف‌مند تعلیق خواهند شد تا ضمن جلوگیری از بهبود جدی اقتصاد کشور، منطق محاسباتی افکارعمومی و نخبگان ایران در این چارچوب هدایت شود که رفع تحریم‌ها تنها به تداوم مذاکرات متکی خواهد بود./ اکونومیست


 

ارسال نظر

تازه ها