کد خبر 83821

گروه تحلیلی "با اقتصاد"، "سهامدار" و "بورس فوری" بررسی می کند

آخرین شماره هفته‌نامه سهامدار در سال 98 به بررسی تغییرات بازار سهام در سالی که گذشت اختصاص داشت؛ از جمله موارد قابل توجهی که در آن آمده است بازدهی تمامی نمادهای بازار در سال 98 است.

بورس اوراق بهادار در سالی که گذشت فعالان بازار سرمایه و پس از آن‌ها عموم افراد جامع را حیرت زده کرد. بازدهی قابل توجه بورس و فتح ابر کانال‌ها یکی پس از دیگری تنها در بازه زمانی یک ساله برای هیچ یک از تحلیل‌گران قابل پیش‌بینی نبود. نگاهی به شماره 35 هفته‌نامه سهامدار که به بررسی بازار بورس در سال 1397 اختصاص داشت و در آن نظرات کارشناسان برجسته برای پیش‌بینی روند بازار در سال 1398 آورده شده بود نشان می‌دهد چنین بازدهی برای هیچ یک از آن‌ها قابل پیش‌بینی نبوده است و حداکثر رقمی که برای شاخص کل بورس در سال 1398 پیش‌بینی می‌شد نیمه‌های کانال 200 هزار واحد بود.

عوامل مختلفی در سال جاری دست به دست هم دادند تا روند بازار فراتر از پیش‌بینی حرکت کند و برای هیچ یک از تحلیل‌گران و کارشناسان شناسایی رقم دقیق آن قابل اندازه‌گیری نباشد.

شروع رونق بورس را می‌توان از سال 97 عنوان کرد اما ادامه این رونق در سال 98 به شکلی بود که برای بسیاری یک علامت سوال بزرگ به شمار می‌رفت و هیچ دلیل منطقی و اقتصادی برای آن پیدا نمی‌کردند.

در سال 98 همزمان با ضعیف شدن ارزش ریال و قرارگیری نرخ دلار در کانال 12 تا 13 هزار تومانی بورس در شش ماهه نخست رشد پرشتابی داشت که دو عامل مذکور به عنوان دلایل این رشد عنوان می‌شد. اما پس از عبور از نیمه نخست و شکل‌گیری یک روند اصلاحی با شیب نزولی بسیاری بر این باور بودند که رشد بورس دیگر متوقف شد و بازدهی که برای سال 98 مورد انتظار بود در مدت شش ماه اول رقم خورد. اما روند صعودی برخلاف پیش‌بینی‌ها پس از یک استراحت کوتاه مجددا آغاز شد؛ صعود بورس در نیمه دوم سال همزمان با رکود در سایر بازارهای موازی و سیل ورود نقدینگی قابل توجه به بازار سهام رقم خورد.

1

بدین ترتیب شاخص کل بورس در نیمه نخست سال بازدهی 70 درصدی و در نیمه دوم بازدهی 72 درصدی را رقم زد تا تمامی بازارهای سرمایه‌گذاری را جا بگذارد. مجموع بازدهی شاخص کل از ابتدای سال 98 تا تاریخ 21 اسفند به 190 درصد رسید.

 بالا گرفتن تب و تاب عموم مردم ، تشکیل صف‌های طولانی مقابل کارگزاری‌ها برای دریافت کد بورسی، روز به روز به شمار علاقه‌مندان بازار سرمایه افزود و ورود نقدینگی را تداوم بخشید تا جایی که در مدت اخیر پاسخگو نبودن زیرساخت‌های معاملاتی را شاهد بودیم؛ موضوعی که به یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های فعالان بازار سرمایه تبدیل شد و کارشناسان از آن به عنوان بزرگ‌ترین ریسک بازار یاد کردند.

 (گفتنی است بازدهی بورس تا تاریخ 14 اسفند با رسیدن رقم شاخص کل به 553,165 واحد، از مرز 200 درصد عبور کرد اما اتفاقاتی که به دنبال شیوع ویروس کرونا در سرتاسر جهان رخ داد سبب شد تا در هفته سوم اسفندماه شاهد روند اصلاحی و کاهش رقم شاخص کل باشیم.)

2

برای خواندن آخرین شماره هفته‌نامه سهامدار در سال 98 که شامل مواردی چون:  خلاصه‌ای از‌آنچه برای بورس در سال ۹۸ گذشت ،  بررسی بتای بازار و مقایسه آن با بتای صنایع در سه سال گذشته ، بررسی ارزش بازار صنایع در سال ۹۸ ، بازدهی تمام نمادهای بازار در یک سال گذشته  ، عرضه اولیه‌ها و بررسی پربازده‌ترین و کم‌بازده‌ترین آن‌ها ، دیدگاه کارشناسان و تحلیل‌گران درباره وضعیت بازار بورس در سال ۹۹ است؛ فایل پی دی اف ذیل را دانلود نمایید. 

 

دانلود فایل
ارسال نظر

تازه ها