کد خبر 80804

گروه تحلیلی "با اقتصاد"، "سهامدار" و "بورس فوری" بررسی می کند

با افزایش 6635 واحدی شاخص کل بورس اوراق بهادار در آخرین روز معاملاتی بهمن‌ماه شاخص به رقم 478,755 واحد رسید. بدین ترتیب بازدهی شاخص کل بورس در بهمن‌ماه 18 درصد و از ابتدای سال جاری تا پایان یازدهمین ماه سال به 167 درصد رسیده است.

در سه ماه گذشته بورس اوراق بهادار شاهد رشد قیمتی قابل توجهی بوده است شیب تند صعودی شاخص کل بورس در یک بازه زمانی کوتاه و چند روزه شیب نزولی را پیمود و دوباره از تاریخ 18 دی‌ماه شروع قدرتمندی برای صعود داشت. شروعی که تا روز 28 بهمن‌ماه به مدد ورود پول و حجم بالای نقدینگی حفظ شد و پس از آن فاز اصلاحی ملایمی را در پیش گرفت.

بارها از سوی تحلیل‌گران و بورس‌بازان با تجربه بیان شده که اصلاح و کاهش قیمت در بازار نیز جزیی جدا نشدنی از آن است و ذات بازار با نوسانات حفظ می‌شود.

1

پربازده‌ترین‌ها

طی سه ماه گذشته نمادهای ختور، ثپردیس، بسویچ، کسرام، مادیرا، کحافظ، افرا، شغدیر، سفار و فولای پربازده‌ترین‌ها بوده‌اند. که به بهانه بازدهی‌های قیمتی بالای آن‌ها، در ادامه به بررسی صورت‌های مالی آن‌ها خواهیم پرداخت.

2

علاوه بر نمادهای نام‌برده نمادهای معاملاتی سه شرکت بورس اوراق بهادار، فرابورس ایران و بورس کالا نیز در سه ماه گذشته بازدهی نجومی به ثبت رسانده‌اند و نمادهای آن‌ها روزهای مثبت را یکی پس از دیگری پشت سر گذاشته است. بازدهی قیمتی این نمادها به حدی غیرمعمول و نامتعارف بود که مدیرعامل فرابورس ایران رسما در مصاحبه‌ای اعلام کرد که قیمت کنونی سهم فرابورس با عملکرد این شرکت هم‌خوانی ندارد و از سهامداران درخواست کرد در خرید و فروش‌های خود آگاهانه و هوشمندانه گام بردارند و درگیر هیجانات بازار نشوند.

بازدهی قیمتی سهام شرکت بورس اوراق بهادار در مدت سه ماهه 330 درصد، فرابورس ایران 270 درصد و بورس کالای ایران 260 درصد بوده است.

نگاهی به روند تغییرات در خرید و فروش سهام شرکت بورس اوراق بهادار نشان می‌دهد از ابتدای آذرماه حقوقی نقش پررنگی در معاملات این شرکت داشته و خریدار اصلی به شمار می‌رود. از ابتدای دی‌ماه افراد حقوقی خریدار تمامی سهام واگذار شده توسط اشخاص حقیقی بوده‌اند.

3

روند تغییر مالکیت در فرابورس ایران نشان می‌دهد از ابتدای آذرماه تا پایان بهمن‌ماه بیشترین خرید توسط اشخاص حقیقی رقم خورده و تنها در یک بازه زمانی چند روزه در اواسط دی‌ماه شاهد واگذاری سهام توسط افراد حقیقی و خرید آن به وسیله اشخاص حقوقی هستیم.

4

روند معاملاتی و تغییر مالکیت عمده در سهام بورس کالای ایران نیز همانند بورس اوراق بهادار نشان دهنده برتری خرید افراد حقوقی به حقیقی در سه ماه گذشته دارد.

5

برای مشاهده تحلیل 5 نماد پربازده فایل پی دی اف ذیل را دانلود نمایید. 

 

دانلود فایل
ارسال نظر

تازه ها