کد خبر 79148

بررسی جزییات کلرپارس

سهام شرکت کلرپارس در نماد معاملاتی «کلر» روز چهارشنبه 16 بهمن 98 در دامنه قیمتی 2800 تا 2950 تومان برای نخستین بار در فرابورس ایران عرضه خواهد شد. در جریان این عرضه سهمیه هر کد حقوقی و حقیقی 80 سهم خواهد بود در نتیجه حداکثر نقدینگی لازم جهت شرکت در عرضه اولیه مذکور 236 هزار تومان خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، شرکت کلرپارس به عنوان تنها تولیدکننده آب اکسیژنه و پارافین‌کلره و یکی از عمده تولیدکنندگان کلر، سودسوز آور، هیدروژن و مشتقات آن در کشور کار خود را از سال1377 آغاز و در سال 1397، شرکت فرآیند گستر تامین در این شرکت  ادغام شد.

این شرکت فرآیند ورود به بازار سرمایه را در تاریخ 11 شهریور ماه سال جاری پس از برگزاری مجمع فوق العاده با درج نماد در فرابورسآغاز کرد و شخصیت حقوقی شرکت از سهامی خاص به سهامی عام تغییر یافت.

شرکت کلرپارس جزو زیر مجموعه دارویی تامین (تیپیکو) متعلق به سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا)است و با سرمایه اولیه  25 میلیارد ریال تاسیس و پس از چند مرحله افزایش سرمایه به 327 میلیارد ریال (32 میلیارد و 700 میلیون تومان) رسیده است.

یکی از اصلی‌ترین محصولات تولیدی کارخانه کلرپارس آب اکسیژنه 50 درصد در دو گرید آرایشی و بهداشتی و صنعتی است که 35 درصد از فروش ریالی شرکت را به خود اختصاص می‌دهد.

بررسی روند تولید در 10 ماه گذشته در این شرکت نشان می‌دهد با میانگین ماهانه 8289 تن محصول در دی‌ماه با تولید 10,454 تن بیشترین مقدار تولید را داشته است.

1

اما در بحث فروش بیشترین فروش مقداری برای کلرپارس در مرداد معادل 9,259 تن رقم خورده است. دی دی‌ماه با فروش 6,599 تن محصول کمتر از میانگین 7,403 تن فروش داشته است.

 گفتنی است در زمینه صادرات محصول در حال حاضر بیش از 10 کشور به صورت مستقیم و 4 کشور به صورت غیرمستقیم از محصولات این شرکت خریداری می‌کنند ، برای افزایش ظرفیت پیش بینی شده بازارهای هدف شناسایی شده و پس از بهره برداری پروژه به بازار عرضه خواهد شد. 

2

درآمد ماهانه کلرپارس نیز افت درآمدی دی‌ماه در مقایسه با آذرماه و میانگین ماهانه نشان می‌دهد. 

3

نگاهی به خلاصه عملکرد کلرپارس

کلرپارس با حاشیه سود ناخالص 52 درصدی و حاشیه سود خالص 41 درصدی در پاییز عملکرد مثبت خوبی در 9 ماه گذشته داشته است.

درآمدهای عملیاتی کلرپارس در 9 ماه گذشته از سال 98 نسبت به مدت مشابه سال گذشته 56 درصد، بهای تمام شده 60 درصد و سود ناخالص 53 درصد افزایش داشته است. سود عملیاتی شرکت نسبت به سایر فاکتورهای سودآوری رشد کندتری داشته و به افزایش 26 درصدی ختم شده است اما سود خالص شرکت رشد 49 درصدی و رسیدن به رقم 58 میلیارد تومان را نشان می‌دهد. پیش‌بینی شرکت تا پایان سال مالی منتهی به اسفند 98 رسیدن به سود خالص 80 میلیارد تومانی است که طی 9 ماه گذشته 73 درصد از آن محقق شده است.

4

مهم‌ترین برنامه‌های آتی شرکت 

 مهم‌ترین برنامه توسعه‌ای شرکت، طرح افزایش ظرفیت تولید 100 درصدی است که در حال حاضر تجهیزات پروزه وارد شده و طبق پیش بینی های انجام شده در نیمه اول سال 99 به بهره برداری آزمایشی در سال ۱۴۰۰ بهره برداری کامل خواهد شد.  

در حال حاضر ظرفیت فعلی تولید کلر  50 تن در روز است که پس از اجرای کامل پروژه ، این مقدار به 100 تن در روز افزایش خواهد یافت.

ارسال نظر

تازه ها