کد خبر 76573

گروه تحلیلی "با اقتصاد"، "سهامدار" و "بورس فوری" بررسی می کند

جدیدترین شماره هفته نامه سهامدار به بررسی تاثیرات شرایط جنگی بر بازارهای مالی اختصاص دارد که در ادامه آورده شده است.

حمله آمریکا به افغانستان؛ 15 مهرماه 1380

افغانستان از دیرباز تاکنون، همواره صحنه کشاکش قدرت بین طالبان و دیگر گروه‌های خواهان قدرت در این کشور بوده است. در میانه‌های دهه 1370، طالبان که خود را گروهی از شبه نظامیان روحانی و برقرارکننده نظم و امنیت معرفی می‌کردند، توانستند با به کنترل درآوردن بیشتر مناطق افغانستان، حکومت را در این کشور در دست بگیرند. اما پس از واقعه 11سپتامبر سال 2001 (سلسله‌ای از حملات انتحاری که توسط گروه تروریستی القاعده در خاک امریکا رخ داد)، رییس جمهور وقت آمریکا (جورج دبلیو بوش) در تاریخ 7 اکتبر سال 2001 (15مهر سال 1380) دستور حمله به افغانستان را صادر کرد که هدف این اقدام از بین بردن القاعده، طالبان و حامیان آنان بود.

نمودار ذیل اثرات این جنگ خاورمیانه در بورس ایران را نشان می‌دهد. پس از اعلام این اخبار با به وجود آمدن فضایی مبنی بر اینکه آمریکا از طریق هدف قرار دادن افغانستان قصد هدف قرار دادن ایران را دارد درگیر جوی هیجانی شدند و اقدام به فروش سهام خود کردند اما بعد از گذشت چند روز و بازگشت شرایط به حالت نرمال تا پایان سال روند صعودی شاخص بورس ادامه پیدا کرد.

1

حمله آمریکا به عراق؛ 29 اسفند 1381

عراق که در طی سال‌های اخیر به نخستین مقصد صادراتی ایران تبدیل شده ، از گذشته تا به امروز شورش‌ها و ناآرامی‌های زیادی را به خود دیده است..

صدام حسین بعد از شکست در جنگ 8 ساله با ایران، علی‌رغم هشدارهای بین‌المللی به خصوص آمریکا، در 11 مرداد سال 1369 به کویت حمله و این کشور را اشغال کرد. پس از آن، صدام حسین که به یک شخصیت طردشده از سوی دنیای غرب تبدیل شده بود، در تاریخ 29 اسفند سال 1381 با حمله یک ائتلاف بین‌المللی با رهبری آمریکا سرنگون شد.

حمله آمریکا به عراق تاثیر بسزایی بر بازار بورس ایران نداشت و و روند معاملات در آغاز سال 1382 در یک بازه شش ماهه مثبت بود.

2

ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش به رهبری آمریکا؛ شهریور 1392

 در پی پیشروی و گسترش عملیات‌های نظامی داعش در ماه‌های ژوئن و ژوئیه سال 2014(1392) برخی از

کشورها تصمیم به دخالت در جنگ داخلی سوریه شکل گرفته بود، گرفتند.

با شروع اوت 2014 ایالات متحده یک گروه ائتلافی از همراهان برای مقابله نظامی با داعش تشکیل

داد.کشورهای مختلف به صورت هوایی و کمک‌های نظامی و نیروهای زمینی در این ائتلاف مشارکت کردند.

حضور آمریکا در جهت نابودی داعش در سوریه سیگنال‌های خوبی برای کشور ما نداشت و با مطرح شدن این

بحث در اوایل شهریور سال1392 با توجه به اینکه ایران متحد سوریه به شمار می‌رفت و در منطقه نظامی و

جنگ علیه داعش حاضر بود، زمزمه‌هایی مبنی بر امکان شکل‌گیری یک درگیری میان ایران و آمریکا بالا گرفت.

در این تاریخ شاخص بورس با توجه به فضای ترس آلود به وجود آمده یک دوره افت را تا نیمه‌های شهریور

تجربه کرد.

افت شاخص بورس در دوره زمانی مذکور تنها چند روز ادامه داشت و پس از آن با تخلیه هیجانات و فروکش

کردن تب و تاب‌ها بازار بر طبق روند مثبت خود پیش رفت.

3

حمله عربستان به یمن؛ 5 فروردین 1394

یمن به عنوان یکی از فقیرترین کشورهای عربی شناخته می‌شود؛ کشوری که طی سال‌های اخیر روی آرامش را به خود ندیده و همواره درگیر حملات نظامی از سوی کشورهای متجاوز به خصوص عربستان سعودی بوده ‌است. عربستان سعودی که به بهانه مبارزه با حوثی‌ها کشورهای مختلف عربی، مانند کویت، امارات متحده عربی، بحرین، مصر، مراکش، اردن، سودان و سنگال را برای حمله به یمن متقاعد کرده بود، در 5 فروردین سال 1394، اولین حمله نظامی خود را به خاک این کشور انجام داد.

از آن تاریخ تاکنون، علی‌رغم پرداخت هزینه‌های نظامی و بین‌المللی گزاف از سوی عربستان سعودی، اما همچنان دست درازی‌های رژیم عربستان به خاک این کشور ادامه دارد و همواره ایران عربستان را محکوم و شکست‌خورده در این جنگ دانسته است.

در بازه زمانی شش ماهه ابتدایی سال 94 نوسانات شاخص بورس قابل توجه بود اما این حمله واکنش منفی برای بازار در پی نداشت و بورس اوراق بهادار روزهای ابتدای معاملات خود را در مدار صعودی پیمود.

4

آغاز جنگ ترکیه؛ 17 مهر 1398

بعد از اعلام دونالد ترامپ مبنی بر خروج نیروهای آمریکایی از شمال شرق سوریه و قطع حمایت نظامی آمریکا از کردهای این منطقه، آنکارا که از دیرباز با حساس‌ترین منطقه تحت نفوذ کردها مشکل داشت، فرصت را برای حمله به این مناطق غنیمت شمرد و در روز 17 مهرماه سال 98، ارتش ترکیه با همکاری ارتش آزاد سوریه (ارتشی متشکل از اعراب و ترکمان‌های مخالف دولت بشار اسد که با حمایت ترکیه در 9 خرداد سال 1396 شکل گرفت) حمله خود را به منطقه کردستان سوریه، موسوم به روژاوا آغاز کرد.

دولت ایران که منطقی‌ترین واکنش را نسبت به تجاوز آنکارا به خاک سوریه داشت، در همان ساعات اولیه این اقدام ترکیه را ناقض حاکمیت و تمامیت ارضی کشور سوریه دانست و  تلویحاً حمایت خود را از کردهای سوریه اعلام کرد.

بازار سرمایه به این رویداد سیاسی پاسخ قابل توجهی نشان داد و حتی در روز 20 مهرماه یک صعود خوب را به ثبت رساند.

5

اتفاقات هفته‌ای که گذشت

شاخص کل بورس اوراق بهادار در هفته سوم دی متاثر از به شهادت رساندن سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی توسط نیروهای آمریکایی با ریزش حدود 17 هزار واحدی کار خود را آغاز کرد.

در تمامی روزهای معاملاتی هفته جاری شاخص بورس با تکیه به حمایتی که حقوقی‌ها از خرید سهام به عمل آوردند تا حدودی قابل کنترل شد اما این کنترل در جهت متعادل‌سازی با گرایش به معاملات منفی انجام شد.

در خرید و فروش‌های هفته جاری اتفاقات سیاسی که در منطقه در حال شکل‌گیری است تعیین کننده اصلی بود. تاثیرگذاری اتفاقات تا جایی پیش رفت که پس از حمله ایران به پایگاه عین‌الاسد که محل استقرار نظامیان آمریکایی بود، دامنه نوسان بورس جهت جلوگیری از شکل‌گیری هیجانات منفی بیشتر به 2 درصد کاهش یافت.

اظهارنظر درخصوص ادامه روند بازار سهام با توجه به اتفاقات پیش آمده سخت شده است و هرگونه پیش‌بینی درباره آینده بازار سرمایه باید با درنظر گرفتن عوامل سیاسی زیادی صورت گیرد.

6

برای دریافت مطالب فوق به صورت یکجا به علاوه تحلیلی از اتفاقات مشابه در بازار جهانی فابل پی دی اف ذیل را دانلود نمایید. 

 

دانلود فایل
ارسال نظر

تازه ها