کد خبر 69821

بررسی صادرات روانکارها در نیم سال اول جاری

بررسی مقداری و ریالی فروش روانکارها در سال جاری حاکی از آن است که در نیم سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد مقداری و ریالی را در صادرات داشته‌اند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی "با اقتصاد"، یکی از چالش‌های جدی در شرایط تحریمی کند شدن روند صادرات است که این موضوع می‌تواند بر روند صادرات شرکت‌های صادرات محور اثر منفی بگذارد. اما بررسی روند صادرات روانکارها در نیم سال اول نسبت به مدت مشابه سال قبل حاکی از آن است که برخلاف شرایط تحریمی روند صادرات روانکارها نه تنها کند نشده است بلکه در شش ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل بهبود یافته است. چه در بخش مقداری و چه در بخشی مبلغ فروش روانکارها در نیم سال اول 98 نسبت به مدت مشابه سال قبل شرایط بهتری داشته‌اند.

شرانل بالاترین درصد افزایش فروش صادراتی را داشته است/فروش صادراتی شپاس کمترین درصد افزایش را رقم زد

مقدار فروش صادراتی هر پنج روانکار در نیم سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است. که در این میان نفت ایرانول بالاترین درصد افزایش را داشته است. نفت ایرانول در نیم سال اول 97 مقدار 47 هزار تن فروش داشته است که در نیم سال اول 98 با رشد 70 درصدی به 80 هزار تن رسیده است.

کمترین درصد افزایش مقدار صادرات مربوط به نفت پاسارگاد است. نفت پاسارگاد در نیم سال اول 97 مقدار 356 هزار تن فروش داشته است که در نیم سال اول 98 با رشد 4 درصدی به 369 هزار تن رسیده است.

درآمد صادراتی شسپا بالاترین رشد درآمدی را رقم زد/درآمد صادراتی نفت سپاهان 867 میلیارد تومان افزایش یافت

با توجه به افزایش در مقدار صادرات روانکارها درآمد صادراتی شرکت‌های روانکار در نیم سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته است.  بالاترین میزان افزایش درآمد مربوط به نفت سپاهان است. درآمد حاصل از فروش صادراتی نفت سپاهان در نیم سال اول 97 مبلغ 728 میلیارد تومان است که در نیم سال اول 98 به 1.595 میلیارد تومان رسید. بنابراین درآمد حاصل از فروش صادراتی نفت سپاهان رشد 867 میلیارد تومانی داشته است. درآمد صادراتی نفت پار در نیم سال اول 98 نسبت به مدت مشاه سال قبل کمترین مبلغ افزایش را داشته است. نفت پارس در نیم سال اول 97 درآمد 200 میلیارد تومانی داشته است که با رشد 186 میلیاردی تومانی به 386 میلیارد تومان در نیم سال اول 98 رسیده است.

 

ارسال نظر

تازه ها