کد خبر 61789

بررسی گزارش ماهانه بزرگترین شرکت psp

شرکت آسان پرداخت پرشین در مرداد ماه مبلغ 436 میلیارد و 300 میلیون تومان درآمد ساخت که نسبت به تیر ماه رشد 681 میلیون تومانی داشته است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی "با اقتصاد"، شرکت آسان پرداخت پرشین (آپ)، در مرداد ماه درآمد 436 میلیارد تومانی شناسایی کرده است. که فروش پین و اعتبار با درآمد 391 میلیارد تومانی بالاترین سهم را در سبد درآمدی آپ دارد.

درآمد تجمیعی آپ در دوره 5 ماهه منتهی به مرداد ماه 2 هزار و 133 میلیارد تومان است. میانگین درآمدی آپ در سال 97 مبلغ 398 میلیارد تومان است. میانگین درآمد آپ در دوره 5 ماهه منتهی به مرداد 98 مبلغ 426 میلیارد تومان است. بنابراین میانگین درآمدی آپ از 398 میلیارد تومان به 426 میلیارد تومان افزایش یافته است.

رشد 681 میلیارد تومانی درآمد آپ در مرداد ماه

آپ در مرداد ماه 436 میلیارد و 300 میلیون تومان درآمد ساخته است که نسبت به تیر ماه رشد داشته است. آپ در تیر ماه 435 میلیارد و 619 میلیون تومان درآمد ساخته است. به این ترتیب درآمد آپ در مرداد ماه نسبت به تیر ماه 681 میلیون تومانی داشته است.

افزایش در درآمد کارمزدی آپ

درآمد آپ در مردادماه نسبت به تیر ماه افزایش یافته است. همانطور که مشخص است، درآمد از محل فروش پین و اعتبار مهمترین منبع درآمدی آپ به شمار می‌رود. بررسی عملکرد مرداد ماه نسبت به تیر ماه حاکی از آن است که درآمد آپ از این محل هیچ تغییری نداشته است.

اما درآمد آپ از محل پشتیبانی دستگاه‌های پوز بانکی و سایر درآمدهای عملیاتی با کاهش همراه بوده‌اند. درآمد از محل پشتیبانی دستگاه‌های پوز بانکی در تیر ماه 18 میلیارد و 33 میلیون تومان بوده که د مرداد ماه به 15 میلیارد و 710 میلیون تومان رسیده است. بنابراین کاهش 2 میلیارد و 323 میلیون تومانی (معادل 13% کاهش) در منبع درآمدی آپ از پشتیبانی دستگاه‌های پوز بانکی مشاهده می‌شود.

همچنین درآمد آپ از محل سایر درآمدهای عملیاتی با کاهش همراه بوده و 80 میلیارد تومان (معادل 14% کاهش) کاهش یافته است.

اما علی رغم کاهش‌های ذکر شده در منابع درآمدی آپ، افزایش در درآمد کارمزدی آپ، شرایط را برای افزایش درآمد مرداد ماه شرکت فراهم نموده است. درآمد کارمزدی آپ از 26 میلیارد و 354 میلیون تومان در تیر ماه با رشد یک میلیارد و 976 میلیون تومانی (معادل افزایش 7 درصدی) به 28 میلیارد و 331 میلیون تومان رسیده است.

بنابراین درآمد آپ به طور کلی در مرداد ماه نسبت به تیرماه افزایش یافته است.

بررسی حاشیه سود آپ

نزدیک به 90 درصد از درآمد آپ را درآمد حاصل از فروش پین و اعتبار تشکیل می‌دهد. این منبع درآمدی حاشیه سود پایینی دارد. به طور مثال با توجه به درآمد یک هزار و 254 میلیارد تومانی آپ در دوره سه ماهه منتهی به خرداد 98، آپ سود ناخالص 96 میلیارد تومانی شناسایی کرده است که نشان می‌دهد، حاشیه سود ناخالص شرکت نزدیک به 7 درصد است. این در حالی است که شرکت‌های رغیب فعال در گروه پرداخت‌های الکترونیک، علی رغم داشتن درآمدهای بسیار پایین‌تر از آپ، حاشیه سود ناخالص بالاتری (به طور مثال حاشیه سود  ناخالص آپ در دوره سه ماهه منتهی به خرداد 98، بیش از 35 درصد است) دارند. که دلیل اصلی این موضوع تمرکز درآمد شرکت بر فروش اعتبار است.

بنابراین با توجه به افزایش درآمد‌های کارمزدی و ادامه دار بودن این روند، می‌توان به افزایش حاشیه سود شرکت امیدوار بود.

 

 

ارسال نظر

تازه ها