کد خبر 59715

صورت مالی 9 ماهه ثنوسا بررسی شد

شرکت نوسازی و ساختمان تهران در دوره 9 ماهه منتهی به خرداد 98 به دلیل افزایش درآمد از زیان عملیاتی دوره 9 ماهه منتهی به خرداد 97 خارج شد و سود عملیاتی ساخت اما به دلیل هزینه مالی بالای شرکت، قدرت خروج از زیان خالص را نداشته است. اما زیان خالص شرکت کاهش یافت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی "با اقتصاد"، علی‌رغم رشد قیمت فروش در معاملات مسکن در بعضی مناطق تهران و سراسر کشور از اواخر سال 1396 انتظار می‌رفت انجام معاملات در بخش صنعت ساختمان از تداوم نسبی برخوردار بوده و با کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی تمایل به سرمایه گذاری در بازار مسکن که بطور سنتی از امنیت بیشتری برخوردار می‌باشد افزایش یافته و موجب رونق کسب و کار در این بخش از صنعت گردد که متاسفانه با افزایش نرخ ارز از اوایل سال 1397 و اثرات روانی آن بر جامعه و افزایش ناگهانی قیمت کالا و مصالح و عدم وجود ثبات در قیمت‌ها و مشخص نبودن زمان تثبیت بازار، اثرات منفی بر بازار مسکن و ساخت و ساز محسوس بوده و شرکت‌های فعال در بخش صنعت ساختمان را با مشکل جدی روبرو ساخته و هرگونه اظهارنظر در کوتاه مدت میسر نخواهد بود. ضمن آنکه طی 3 ماهه اول سال 1398 آثار رکود در بخش صنعت ساختمان مشهود گردیده است. بنابراین بازار مسکن در شرایط رکودی قرار داشته و به نظر می‌رسد تا زمانی که فضای کلان اقتصادی در شرایط رکودی قرار داشته باشد بازار مسکن نیز در شرایط نامطمعن و رکودی قرار خواهد داشت.

درآمد ثنوسا افزایش یافت

درآمد عملیاتی ثنوسا در 9 ماهه منتهی به خرداد 98 نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 64 درصدی داشته و به سه میلیارد و 889 میلیون تومان رسیده است. افزایش درآمد عملیاتی ثنوسا به دلیل افزایش قیمت مسکن است. بهای تمام شده درآمدهای عملیاتی ثنوسا با کاهش 956 میلیون تومانی (معادل 41 درصد) به یک میلیارد و 376 میلیون تومان رسیده است به این ترتیب سود ناخالص ثنوسا رشد قابل توجهی داشته و از 38 میلیارد تومان در 9ماهه منتهی به خرداد 97 به دو میلیارد و 513 میلیون تومان در 9 ماهه خرداد 98 رسیده است.

زیان عملیاتی ثنوسا مرتفع شد اما زیان خالص همچنان پابرجاست

ثنوسا در دوره 9 ماهه منتهب به خرداد 98 زیان عملیاتی یک میلیارد و 564 میلیون تومانی شناسایی کرده است که در دوره 9 ماهه منتهی به خرداد 98 زیان شرکت جبران شده و در به سود عملیاتی دو میلیارد و 163 میلیون تومانی رسیده است.

اما به دلیل بالا بودن هزینه مالی، ثنوسا قدر ساخت سود خالص را نداشته و زیان خالص 9 ماهه 97، زیان خالص باقیماند. اما به دلیل افزایش درآمد عملیاتی، زیان خالص ثنوسا در دوره 9 ماهه منتهی به خرداد 98 نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافته و به 13 میلیارد و 387 میلیون تومان رسیده است.

 

مهم‌ترین نکته گزارش ثنوسا

هزینه مالی: مهمترین نکته صورت مالی میاندوره‌ای ثنوسا، هزینه مالی شرکت است. ثنوسا در دوره 9 ماهه منتهی به خرداد 98 هزینه مالی 16 میلیارد و 682 میلیون تومانی گزارش کرده است، این در حالی است که درآمد عملیاتی شرکت سه میلیارد و 889 میلیون تومان بوده، به عبارتی هزینه مالی ثنوسا بیش از چهار برابر درآمد عملیاتی شرکت است. شایان ذکر است بدلیل دعاوی مطروحه علیه بانکهای کارآفرین، سینا و پاسارگاد احتساب سود تسهیلات دریافتی از بانک‌های مذکور بدلیل دعاوی مطروحه در سرفصل هزینه‌های مالی در صورت سود و زیان دوره 9 ماهه منتهی به خرداد 98 لحاظ نگردیده است. بعلاوه بر اساس گزارشات کارشناسان مالی و لوایح ارائه شده توسط وکلای شرکت و ارجاع موضوع رسیدگی به کارشناسی در هر سه مورد فوق توسط دادگاه‌های مربوطه، در صورت صدور رأی دادگاه بنفع شرکت اثرات و تغییرات قابل توجهی در ساختار صورت‌های مالی شرکت خواهد داشت لکن از آنجائیکه مراحل اقدامات قضائی و حقوقی قابل پیش بینی نمی‌باشد زمان تحقق آن نیز مشخص نمی باشد.

 

ارسال نظر

تازه ها