کد خبر 56204

قطعه سازان در سال رکود صنعت خودرو

در سال 97 به دلیل رکود در صنعت خودرو، ظرفیت تولیدی شرکت‌های قطعه‌ساز از ظرفیت واقعی این شرکت‌ها فاصله گرفته است، همین موضوع هزینه جذب نشده در تولید شرکت‌های قطعه ساز را افزایش داده است.

با شروع سال 1397 و آغاز شرایط تحریمی و افزایش قیمت دلار، خروج شرکای تجاری شرکت‌های خودروساز و کاهش قطعات جهت تولید خودرو و افزایش هزینه تولید و قیمت دستوری محصولات، صنعت خودرو با چالش جدی تولید مواجه شده است و تولید شرکت‌های خودروساز به طور چشمگیری در سال 1397 کاهش یافت. در پی کاهش تعداد تولیدات خودروسازان اولین صنعتی که به طور کاملا مستقیم دچار چالش شده است، صنعت قطعه سازی است.

کاهش تولید خودرو در بازار داخلی، کاهش تقاضا برای محصولات شرکت‌های قطعه ساز را به همراه دارد. در پی کاهش تقاضا برای محصولات شرکت‌های قطعه ساز، تولید این شرکت‌ها کاهش یافته و موجب می‌شود ظرفیت بالفعل قطعه سازان از ظرفیت بالقوه آنها فاصله بگیرد. نتیجه این موضوع افزایش هزینه جذب نشده در تولید است.

هزینه جذب نشده هشت میلیارد تومانی در تولید شرکت‌های قطعه ساز شناسایی شد

بررسی هزینه جذب نشده در تولید شرکت‌های قطعه ساز نشان می‌دهد، در برخی از شرکت‌ها این هزینه صفر بوده و در برخی شرکت‌ها، رقم قابل توجهی است. هزینه جذب نشده در تولید شرکت‌های سایپا آذین، فنرسازی زر، بهمن دیزل، رادیاتور ایران، فنرسازی خاور، رادیاتور ایران، تولیدی لنت ترمز ایران و صنایع ریخته گری ایران صفر است. اما در مجموع با توجه به 16 شرکت مورد بررسی در گروه قطعه‌سازان، به طور میانگین هر شرکت در سال مالی 97 مبلغ هشت میلیارد و 606 میلیون تومان هزینه جذب نشده در تولید را گزارش کرده است.

اما برخلاف شرکت‌های نام برده، هزینه جذب نشده در تولید، ارقام قابل توجهی دارند. در شرکت مهر کام پارس، بیش از 73 میلیارد تومان هزینه جذب نشده در تولید شناسایی شده است. این شرکت تولید کننده انواع داشبورد خودرو، انواع صندلی، رودری، تهویه مطبوع، بخاری و سایر محصولات است. هزینه جذب نشده 73 میلیارد تومانی حاکی از فاصله زیاد مقدار تولید و ظرفیت تولیدی است که در این شرکت بسیار محسوس می‌باشد.

علاوه بر مهرکام پارس، شرکت صنعتی نیرو محرکه، با هزینه جذب نشده 35 میلیارد و 599 میلیون تومانی در جایگاه دوم این لیست قرار دارد و نشان می‌دهد، رکود در صنعت خودرو، اثرات منفی قابل توجهی بر شرکت‌های قطعه ساز تحمیل کرده است.

شرکت محورسازان ایران خودرو تولید کننده انواع اکسل عقب، جلو ، دیسک و توپی پژو (405 و 206) است که در سال مالی 97، هزینه جذب نشده 9 میلیارد و 375 میلیون تومانی را شناسایی کرده است. البته هزینه جذب نشده در تولید این شرکت، در سال مالی 96 مبلغ پنج میلیارد و 426 میلیون تومان است که در سال مالی 97 این مبلغ رشد 4 میلیارد تومانی داشته است.

در باقی شرکت‌های لیست شده، شرایط به همین ترتیب است، که کاهش مقدار تولید و فاصله گرفتن از ظرفیت واقعی تولید موجب افزایش هزینه جذب نشده در تولید این شرکت‌ها شده است که در نهایت موجب کاهش سودآوری شرکت می‌شود. راهبرد اساسی برای برون‌رفت صنعت خودرو از شرایط رکودی را می‌توان در خصوصی سازی این صنعت و خروج دولت از شرکت‌های بزرگ خودرویی یاد کرد. چراکه صنعت خودرو به عنوان یکی از صنایع بزرگ کشور قلمداد می‌شود و شرایط نامناسب در این صنعت اثرات گسترده‌ای در فضای اقتصادی و اجتماعی جامعه دارد.

در پی بررسی وضعیت تولید و هزینه شرکت‌های قطعه‌ساز، مشخص شده است، مقدار تولید بسیاری از شرکت‌های قطعه‌ساز در سال 97 کاهش قابل توجهی داشته است و به این ترتیب از ظرفیت واقعی خود تولید کمتری داشته‌اند، اما در صورت مالی سال مالی منتهی به اسفند 97 در بخش هزینه‌های جذب نشده در تولید، مبلغی را گزارش نکرده‌اند. به طور مثال تعداد تولید سایپا آذین از 487 هزار و 584 دست تولید در سال 1396 به تولید 338 هزار و 103 دست تولید در سال 97 رسیده است که نشان می‌دهد تعداد تولید شرکت 30 درصد کاهش یافته است اما در بخش هزینه جذب نشده در تولید شرکت رقمی درج نشده است.

 

 

ارسال نظر

تازه ها