کد خبر 56187

عملکرد شش ماهه غبشهر بررسی شد

شرکت صنعتی بهشهر در دوره شش ماهه منتهی به خرداد 1398، یک هزار و 220 میلیارد تومان درآمد ساخته است که میانگین درآمد ماهانه طی این دوره شش ماهه 203 میلیارد تومان است که نسبت به میانگین درآمد ماهانه شرکت در سال مالی منتهی به آذر 97، علی‌رغم افزایش نرخ فروش روغن نباتی آزاد، کاهش 20 میلیارد تومانی داشته است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی "با اقتصاد"، شرکت صنعتی بهشهر در صنعت مواد غذایی فعالیت دارد. محصول اصلی شرکت روغن نباتی است. شرکت صنعتی بهشهر در دوره شش ماهه منتهی به خرداد 98 مقدار 177 هزار تن فروش و هزار و 220 میلیارد تومان درآمد ساخته است.

مقدار فروش غبشهر 11 هزار تن کاهش یافت

میانگین فروش محصولات شرکت در سال مالی منتهی به آذر 97، مقدار 41 هزار تن است که در شروع سال مالی منتهی به آذر 98، مقدار فروش کاهش یافت و میانگین فروش ماهانه غبشهر در دوره شش ماهه منتهی به خرداد 98 به 30 هزار تن رسید. در واقع مقدار فروش شرکت در دوره شش ماهه منتهی به خرداد 98 نسبت به میانگین سال مالی منتهی به آذر 97، بیش از 11 هزار تن کاهش یافت.

با توجه به بررسی گزارشات ماهیانه شرکت در سال مالی منتهی به آذر 97، فروش روغن نباتی صادراتی و محصول نیمه ساخته به صفر رسیده است که این امر موجب شده است فروش مقداری شرکت کاهش یابد.

نرخ فروش روغن نباتی آزاد 15 درصد افزایش یافت

روغن نباتی آزاد محصول اصلی شرکت است که نرخ‌گذاری این محصول توسط سازمان حمایت انجام می‌گیرد. بنابراین تعیین نرخ دستوری روغن نباتی آزاد منجر به کاهش درآمد و کاهش حاشیه سود ناخالص شرکت می‌گردد. اما با این جود نرخ فروش روغن نباتی آزاد غبشهر در دوره شش ماهه منتهی به خرداد 98 رشد کمی داشته است. نرخ فروش روغن نباتی آزاد غبشهر از 6.508 تومان در هر کیلوگرم در دی ماه 97 با رشد 15 درصدی به 7.489 تومان در هر کیلوگرم در خرداد 98 رسید. به این ترتیب علی‌رغم تعیین دستوری قیمت فروش روغن نباتی آزاد غبشهر توسط سازمان حمایت نرخ فروش این محصول 15 درصد افزایش یافت.

درآمد ماهانه غبشهر 12 میلیارد تومان افزایش یافت

میانگین درآمد ماهانه غبشهر در سال مالی منتهی به آذر 97، مبلغ 223 میلیارد تومان است که درآمد ماهانه شرکت از دی ماه 98 به دلیل کاهش مقدار فروش شروع به کاهش نمود و در دی‌ماه 98 به درآمد ماهانه 217 میلیارد تومان رسید اما در ادامه درآمد شرکت به دلیل افزایش نرخ فروش و حفظ ثبات در فروش مقداری در خرداد ماه 98 از میانگین ماهانه شرکت در سال مالی منتهی به آذر 97 فراتر رفت و به 235 میلیارد تومان رسید. به این ترتیب درآمد شرکت در خرداد ماه 12 میلیارد تومان نسبت به میانگین ماهانه 97 افزایش یافت.

اما میانگین درآمد ماهانه شرکت در دوره شش ماهه منتهی به خرداد 98 به 203 میلیارد تومان رسیده است که نسبت به میانگین درآمد ماهانه شرکت در سال مالی منتهی به آذر 97 کاهش 20 میلیارد تومانی داشته است. از این رو انتظار می‌رود درآمد شرکت به واسطه افزایش مقداری فروش، رشد کند.

غبشهر از مقدار فروش برآوردی عقب ماند

شرکت برای سال مالی منتهی به آذر 98 مقدار فروش 520 هزار تنی را پیش‌بینی کرده است.انتظار می‌رود با توجه به گذشت شش ماه از دوره یک سالهف سال مالی منتهی به آذر 98، شرکت 50% از مقدار فروش برآوردی را پوشش داده باشد. که بررسی مقدار فروش عملیاتی شرکت طی دوره شش ماهه نشان از آن دارد که غبشهر 177هزار و 306 تن فروش داشته است. به این ترتیب توانسته 34% از مقدار فروش برآوردی را محقق نماید که فاصله 14 درصدی نسبت به عملکرد ایده‌آل برنامه ریزی شده شرکت وجود دارد.

 

ارسال نظر

تازه ها