کد خبر 56183

صورت مالی میان دوره‌ای دفارا بررسی شد

بررسی عملکرد میان‌ دوره‌ای شرکت داروسازی فارابی (دفارا) نشان داد، به دلیل افزایش مقدار فروش و افزایش نرخ فروش محصولات در دوره سه ماهه منتهی به خرداد 98، درآمد شرکت به 123 میلیارد تومان رسید و از این محل زیان خالص دوره سه ماهه منتهی به خرداد 97 را به سود خالص 52 میلیارد تومانی تبدیل کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی "با اقتصاد"، شرکت داروسازی فارابی (سهامی عام) یکی از بزرگترین و مدرن‌ترین مجتمع‌های داروسازی کشور را داراست. موضوع فعالیت شرکت، ایجاد و تاسیس کارخانجات و لابراتورهایی به منظور تهیه و تولید هرگونه مواد و محصولات دارویی، بهداشتی، آرایشی و همچنین خرید و فروش، واردات و صادرات موارد مذکور و نیز وارد نمودن ماشین آلات صنعتی و قطعات یدکی و سایر اقلام مورد نیاز  است.

مقدار فروش دفارا بیش از دو برابر شد

کپسول، قرص و سوسپانسیون از محصولات اصلی شرکت می‌باشند. مقدار فروش شرکت در دوره سه ماهه منتهی به خرداد 98 نسبت به دوره مشابه سال گذشته رشد قابل توجه داشته است.

تعداد فروش کپسول در سه ماهه منتهی به خرداد 98 با رشد 122 درصدی (معادل 101 میلیون عدد) نسبت به دوره مشابه سال قبل به 184 میلیون عدد رسید.

تعداد فروش قرص دفارا در سه ماهه منتهی به خرداد 98 با رشد 244 درصدی (معادل 77 میلیون عدد) نسبت به دوره مشابه سال قبل، به 109 میلیوت عدد قرص رسیده است.

تعداد فروش سوسپانسیون دفارا در سه ماهه منتهی به خرداد 98 با رشد 88 درصدی (معادل دو میلیون و 464 میلون شیشه) نسبت به دوره مشابه سال قبل، به پنج میلیون و 258 هزار شیشه رسید.

نرخ فروش محصولات فارابی بیش از 90 درصد افزایش یافت

نرخ فروش کپسول از بهار 97 تا بهار 98 رشد 139 درصدی داشته و به قیمت 314 تومان به ازای هر عدد کپسول رسیده است. نرخ فروش قرص نیز با رشد 96 درصدی نسبت در بهار 98 نسبت به بهار 97، به 410 تومان در هر عدد رسیده است. همچنین نرخ فروش سوسپانسیون دفارا با رشد 99 درصدی در بهار 98 به 5.189 تومان در هر شیشه رسیده است. به این ترتیب هر یک از محصولات شرکت داروسازی فارابی، نرخ فروش افزایش یافته است.

زیان شرکت به سود خالص 52 میلیارد تومانی تبدیل شد

مقایسه عملکرد سه ماهه منتهی به خرداد 98 نسبت به دوره مشابه سال گذشته حاکی از افزایش مقداری فروش و نرخ فروش محصولات شرکت است. بنابراین انتظار می‌رود درآمد سه ماهه شرکت رشد چشمگیری را رقم زند.

درامد عملیاتی سه ماهه منتهی به خرداد 98 دفارا با رشد 276 درصدی از 33 میلیارد تومان به 123 میلیارد تومان برسد. با توجه به افزایش حجم تولید و فروش شرکت، بهای تمام شده درآمدهای عملیاتی رشد 178 درصدی داشته است. البته بخشی از افزایش درآمد شرکت به دلیل افزایش نرخ فروش محصولات است که موجب شده است، سود ناخالص شرکت افزایش یابد.

سود ناخالص دفارا از هفت میلیارد و 484 میلیون تومان با رشد 606 درصدی به 53 میلیارد تومان برسد که سود ناخالص قابل توجهی به شمار می‌رود.

سود عملیاتی دفارا با توجه به کاهش سایر هزینه‌های عملیاتی شرکت، نزدیک به 1500% افزایش یافت و از سه میلیارد تومان به 48 میلیارد تومان رسیده است.

سود خالص دفارا در پی کاهش شش میلیارد تومانی هزینه مالی در سه ماهه منتهی به خرداد 98 نسبت به دوره مشابه و همچنین کاهش 100 میلیون تومانی سایر هزینه‌های غیر عملیاتی شرکت رشد خیره کننده‌ای داشته است. چراکه دفارا در دوره سه ماهه منتهی به خرداد 97 زیان خالص 12 میلیارد و 498 میلیون تومانی شناسایی کرد که در دوره سه ماهه منتهی به خرداد 98، زیان خالص شرکت به سود خالص 52 میلیارد تومان تبدیل شد. 

بنابراین با توجه به عملکرد شرکت در مقدار فروش و درآمد عملیاتی و سایر فعالیت‌های غیر عملیاتی به سود خالص 52 میلیارد تومانی دست یافت. با توجه به این مقدار سود خالص، شرکت برای هر سهم سود خالص 867 ریالی شناسایی کرده است. این در حالی است که دفارا در عملکرد سه ماهه منتهی به خرداد 97 برای هر سهم زیان 312 ریالی شناسایی کرد.

دفارا فراتر از براوردها عمل کرد

داروسازی فارابی برای سال مالی 98 مقدار فروش 998 میلیون عددی را برای کپسول و قرص و فروش 20 میلیون شیشه‌ای را برای سوسپانسیون پیش‌بینی کرده است. بنابراین انتظار می‌رود در فصل بهار 25 درصد از مقدار فروش برآوردی شرکت پوشش داده شده باشد.

داروسازی فارابی با فروش 293 میلیون عددی کپسول و قرص، 29 درصد از فروش برآوردی را پوشش داده است و با فروش پنج میلیون و 258 هزار شیشه‌ای، 26% از مقدار فروش برآوردی سال مالی 98 را برآورد کرده است. بنابراین شرکت در بحث مقدار فروش حتی از میزان برآوردی خود پیشی گرفته است.

 

ارسال نظر

تازه ها