کد خبر 55863

عملکرد خرداد ماه فرآور نشان داد

درآمد شرکت فرآوری مواد معدنی ایران در خرداد ماه 98 به دلیل کاهش مقدار فروش و کاهش نرخ فروش شمش روی به 4 میلیارد تومان رسید که نسبت به میانگین درآمدی سال 97 کاهش 58 درصدی را رقم زده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی "بااقتصاد"، شرکت فرآوری مواد معدنی ایران در خرداد 98، مقدار 730 تن شمش روی تولید کرده و 180 تن از آن را به فروش رسانده است. شرگت فرآور در بازار داخلی و صادراتی فعالیت دارد. در سال 97 شرکت دو هزار و 396 تن محصول را در بازار داخل و دو هزار و 855 تن در بازار صادراتی فروش داشته است. بنابراین درصد قابل توجهی از فروش شرکت در بازار صادراتی است.

مقدار فروش فرآور کاهش یافت

فرآور در سال مالی 97 به طور میانگین 440 تن فروش داشته که این میزان در خرداد ماه به 180 تن رسیده است. فروش ماهانه فصل بهار فرآور تنها در اردیبهشت ماه صعود چشمگیر داشته که به 650 تن رسید اما در فروردین و خرداد ماه شرکت به ترتیب فروش 160 و 180 تنی داشته است. به نظر می‌رسد مقدار فروش شرکت تحت تاثیر شرایط تحریمی قرار دارد چراکه هیچگونه نوسانی در تولید شرکت دیده نمی‌شود و با توجه به صادراتی بودن محصولات شرکت، کاهش چشمگیر مقدار فروش شرکت، می‌تواند نشان از اثرات تحریمی بر روند فعالیت شرکت باشد.

قیمت شمش روی سه میلیون تومان کاهش یافت

نرخ فروش شمش روی براساس نرخ LME قیمت‌گذاری می‌شود. بررسی روند قیمتی شمش روی نشان از کاهش قیمت این فلز دارد. قیمت هر تن شمش روی در اسفند 97 در هر تن 26 میلیون و 894 هزار تومان بوده که در فروردین ماه به 31 میلیون و 480 هزار تومان رسیده است اما در اردیبهشت و خرداد ماه قیمت شمش روی با روند کاهشی به  23 میلیون و 964 هزار تومان در هر تن (در خرداد ماه) رسیده است. که نزدیک به سه میلیون تومان در هر تن زیر قیمت اسفند ماه است.

درآمد فرآور شش میلیارد تومان کاهش یافت

بررسی مقدار فروش و نرخ فروش شمش روی فرآور حاکی از کاهش مقداری در فروش و کاهش نرخ فروش است. میانگین درآمدی فرآور در سال 97 بیش از 10 میلیارد تومان است که در ماه‌های بهار 98 به دلیل کاهش قابل توجه مقدار فروش درآمد شرکت کاهش یافت و تنها در اردیبهشت ماه به دلیل افزایش چشمگیر در مقدار فروش درآمد شرکت به 19 میلیارد تومان رسید. اما در خرداد ماه به دلیل کاهش در مقدار فروش و کاهش در نرخ فروش شمش روی، درآمد ماهانه فرآور به 4 میلیارد تومان رسید و نسبت به میانگین 97 بیش از شش میلیارد تومان معادل 58 درصد کاهش یافت.

 

 

ارسال نظر

تازه ها