کد خبر 53928

عملکرد ستران در سال 97 نشان داد

درآمد سیمان تهران در سال 97 با رشد 29 درصدی به 328 میلیارد تومان رسید، اما به دلیل افزایش هزینه‌ها و کاهش سایر درآمدها، زیان خالص 14 میلیارد تومانی شناسایی کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بااقتصاد، محصولات اصلی سیمان تولید سیمان فله و پاکتی (در تیپ‌های 1، 2، 5، حفاری و پوزولانی) و کلینکر می‌باشد. در حال حاضر شرکت دارای سه خط تولیدی فعال و سه خط نیمه فعالی می‌باشد. ظرفیت تولید سیمان و کلینکر در هر یک از واحدهای تولیدی سیمان تهران به شرح زیر می‌باشد.

عمده منابع شرکت از محل فروش محصولات تولیدی تامین می‌گردد، سایر منابع نیز شامل استفاده‌ها از تسهیلات مالی بانک‌ها و فروش اموال و ضایعات و غیره می‌باشد. عمده‌ترین ریسک شرکت پس از کاهش تقاضای بازار جهت مصرف سیمان افزایش چشمگیر قطعات داخلی بویژه قطعات خارجی و هزینه مالی تسهیلات دریافتی خصوصا پس از راه‌اندازی واحد نهم و انتقال هزینه‌های مالی مربوط به هزینه‌های دوره می‌باشد.

رکود اقتصادی و به تبع آن کندشدن اجرای طرح‌های عمرانی و ساخت و ساز مسکن می‌تواند کاهش تقاضای مصرف را به دنبال آورده و یکی از عوامل ریسک صنعت سیمان و کاهنده سود در کوتاه مدت می‌باشد. موقعیت جغرافیایی مناسب شرکت سیمان ترهان و نزدیک بودن به بازار مصرف با توجه به فرسوده بودن ناوگان حمل و مقل در مقایسه با سایر تولیدکنندگان ریسک این شرکت را تا حدودی کاهش داده است. افزایش کیفیت محصول، افزایش تنوع تولید و تولید سیمان‌های خاص با حاشیه سود بیشتر، مذاکره با مصرف‌کنندگان عمده، استفاده از روش‌های نیون بازاریابی و فروش و برنامه‌ریز جهت صادرات و حفظ و گسترش برند شرکت سیمان تهران از برنامه‌های شرکت جهت مقابله با کاهش سودآوری ناشی رکود اقتصادی می‌باشد.

نرخ فروش سیمان هشت درصد افزایش یافت

مقدار فروش سیمان تهران از دو میلیون و 340 هزار تن در سال 96 به دو میلیون و 536 هزار تن در سال 97 رسیده است. همچنین نرخ فروش سیمان تهران نیز در سال 97 با افزایش همراه بوده است. نرخ فروش سیمان از 122 هزار تومان در هر تن (در فروردین 97) با رشد هشت درصدی به 131 هزار تومان در اسفند 97 رسیده است. روند افزایشی نرخ فروش سیمان داخلی تهران همچنان در فروردین و اردیبهشت 98 ادامه داشته است.

درآمد ستران 29 درصد افزایش یافت

با توجه به افزایش مقدار فروش و نرخ فروش سیمان تهران، از 254 میلیارد تومان با رشد  328 میلیارد تومان افزایش یافت. همچنین بهای تمام شده شرکت به دلیل افزایش حقوق و دستمزد، سوخت، مواد اولیه و هزینه‌های قطعات و تعمیرت و نگه‌داری افزایش یافته است که از 211 میلیارد تومان به 266 میلیارد تومان رسیده است. سایر هزینه‌های عملیانی سیمان تهران از 12 میلیارد تومان به شش میلیارد تومان رسیده است که برایند این موضوعات موجب افزایش 21 میلیارد تومانی سود عملیاتی شرکت شده است.

سود خالص ستران از یک میلیارد تومان به زیان 14 میلیارد تومانی تقلیل پیدا کرده است، دلیل این موضوع رشد 16 درصدی هزینه مالی، کاهش 100 درصدی درآمد سرمایه‌گذاری‌ها می‌باشد که موجب شد است سود خالص 96 به زیان تبدیل شود. بنابراین با توجه به شناسایی زیان خالص، سیمان تهران برای هر سهم زیان 81 ریالی شناسایی کرد.

 

ارسال نظر

تازه ها