کد خبر 53149

بر اساس صورت مالی یک ساله

پس از مدت‌ها انتظار سرانجام صورت مالی بانک‌ها یکی پس از دیگری راهی کدال می‌شود، صورت مالی بانک تجارت که شب گذشته منتشر شده است نشان از نرخ تسعیر ارز بر اساس سامانه نیما دارد.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، بانک تجارت صورت‌های مالی منتهی به پایان اسفند 97 را منتشر کرد. بانک تجارت که طی سال گذشته افزایش سرمایه 390 درصدی را رقم زده بود و سرمایه خود را از 4570 میلیارد تومان به 22 هزار و 392 میلیارد تومان رسانده بود، در حال حاضر به عنوان بزرگ‌ترین شرکت بورسی شناخته می‌شود. با این افزایش سرمایه "وتجارت" به طور کامل از شمولیت ماده 141 خارج و روند خروج از زیان‌ را در پیش گرفته است. 

درآمدهای مشاع بانک تجارت طی سال گذشته 15,630 میلیارد تومان و درآمدهای غیرمشاع 6299 میلیارد تومان آورده شده که به ترتیب افزایش 23 و 135 درصدی داشته‌اند. افزایش قابل‌توجه درآمدهای غیرمشاع که عمدتا از محل کارمزدها به دست می‌آید روند بهبود عملکرد در بانک تجارت را نشان می‌دهد. 

بررسی و مقایسه صورت ‌های مالی در دوره‌ها و بازه‌های زمانی مختلف سال 97 نشان می‌دهد در سه ماهه پایانی سال حدود 84 درصد از کل درآمد بانک تجارت از بخش غیرمشاع به دست آمده است که علاوه بر نقش کارمزد به سبب وجود مبادلات ارزی، افزایش نرخ تسعیر ارز از عمده‌ترین دلایل این رشد است. 

از کل درآمد سال 97 تقریبا 49 درصد از آن ناشی از مبادلات ارزی بوده است. 

1

بررسی صورت سود و زیان بانک تجارت نشان می‌دهد، در سال 97 زیان خالص این بانک 514 میلیارد تومان بوده که نسبت به سال گذشته به واسطه افزایش سرمایه و بهبود عملکرد کاهش 92 درصدی داشته است. 

 سود حاصل از مبادلات ارزی بیش از 3600 میلیارد تومان در سال 97 گزارش شده که نقش به سزایی در کاهش زیان شرکت نسبت به سال 96 ایفا کرده است. 

با توجه به کاهش در زیان خالص، زیان خالص برای هر سهم نیز روند کاهشی داشته و از 1332 ریال به 23 ریال رسیده است. 

2

برخلاف بانک صادرات نرخ تسعیر ارز در صورت‌های مالی بانک تجارت مشخص شده است و نرخ تسعیر حدود 10 هزار تومانی به ازای هر یورو را شاهد هستیم این موضوع از تسعیر وضعیت باز ارزی بانک‌ها بر اساس نرخ نیمایی خبر می‌دهد.

3

ارسال نظر

تازه ها