کد خبر 53051

صورت مالی 97 شفارس بررسی شد

شرکت صنابع شیمیایی فارس (شفارس) در سال مالی 97 با فروش 50 هزار تن محصول درآمد 136 میلیارد تومانی ساخته است که نسبت به سال 96 رشد 45 درصدی داشته است.

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی بااقتصاد، شرکت صنایع شیمیای فارس به عنوان بزرگترین صنعت شیمیایی در زمینه تولیدات آلدئیدی در ایران است و در محدوده تولید فرآورده‌های پایین دستی پتروشیمی فعالیت داشته و فروش آن به صورت داخلی و صادراتی انجام می‌گیرد. این شرکت به عنوان قطب اصلی تولید پودرهای قالبگیری در ایران است و در حال حاضر به عنوان یکی از بزرگترین صنایع شیمیایی خصوصی با تولید محصولات متنوع شیمیایی در ایران مطرح می‌باشد.

صنایع شیمیایی فارس در سال مالی 97 توانسته 50 هزار تن فروش داشته باشد و از محل این میزان فروش مبلغ 136 میلیارد تومان درآمد بسازد. پودرهای قالبگیری، انواع رزین از محصولات شرکت می‌باشند که انواع رزین در سبد درآمد شفارس نقش پررنگ‌تری دارد. شفارس در بازار داخلی و صادراتی فعالیت دارد. قیمت‌گذاری محصولات شرکت، هیئت مدیره‌ای و این امر انعطاف‌پذیری نرخ‌گذاری محصولات را افزایش می‌دهد و در صورت افزایش بهای تمام شده تولید محصولات، شرکت می‌تواند نرخ‌گذاری محصولات را براساس افزایش بهای تمام شده تغییر دهد.

درآمد شفارس به 136 میلیارد تومان رسید

درآمد شفارس در سال 97 با رشد 45 درصدی به 136 میلیارد و 265 میلیون تومان رسیده است. بررسی مقدار فروش شرکت نشان می‌دهد، مقدار فروش شفارس از 61 هزار تن در سال 96 با کاهش 18 درصدی (معادل 11 هزار تن) به 50 هزار تن رسیده است. اما افزایش نرخ فروش محصولات در سال 97 موجب افزایش درآمد شفارس شده است.

بهای تمام شده درآمدهای عملیاتی نیز با رشد 44 درصدی همراه بوده و به 118 میلیارد و 75 میلیون تومان در سال 97 رسیده است. اما رشد درآمدهای عملیاتی از رشد بهای تمام شده درآمدهای عملیاتی بیشتر بوده و این موضوع موجب حفظ ثبات در حاشیه سود شرکت شده است.

سود عملیاتی شفارس 12 درصد رشد داشت

سود عملیاتی شفارس با رشد 12 درصدی به هفت میلیارد و 157 میلیون تومان رسیده است. دلیل اصلی رشد کم سود عملیاتی شرکت علی‌رغم افزایش قابل توجه درآمدهای عملیاتی، افزایش چشکگیر سایر هزینه‌های عملیاتی شفارس می‌باشد. سایر هزینه‌های عملیاتی شفارس از 497 میلیون تومان در سال 96 با رشد 887 درصدی (معادل چهار میلیارد و 404 میلیون تومان) به چهار میلیارد و 901 میلیون تومان رسیده که این امر موجب کاهش سود عملیاتی شرکت شده است.

سود خالص شفارس 131 درصد افزایش یافت

سود خالص شفارس از 253 میلیون تومان در سال 96 با رشد 131 درصدی به 585 میلیون تومان رسیده است. رشد سود خالص بیشتر از رشد سود عملیاتی بوده که دلیل این موضوع کاهش هزینه مالی شفارس و افزایش و افزایش 26 درصدی درآمد سرمایه‌گذاری‌ها و رشد 176 میلیارد تومانی سایر درآمد‌های غیر عملیاتی موجب شده است سود خالص شرکت رشد قابل توجه داشته باشد. با توجه به ساخت سود خالص 585 میلون تومانی، شفارس برای هر سهم سود خالص 9 ریالی شناسایی کرده است.

شفارس برای سال 98 فروش 200 میلیارد تومانی برآورد کرده است

در سال 97 دانش تولید انواع محصولات کودی (کود کند رهش) اخذ گردیده شرکت در حال بررسی تجهیزات و ماشی آلات مربوطه بوده و مراحل مقدماتی انجام پذیرفته است و محصول تولیدی مورد آزمایش قرار گرفته و نتایج حاصله نیز رضایت بخش بوده، می‌توان امیدوار بود که با تولید این محصول در سال‌های آتی ظرفیا بلا استفاده شرکت کم شده و سود مناسب‌تر تحقق یابد.

صنایع شیمیایی فارس برای عملکرد سال 98، فروش 57 هزار تنی پیش‌بینی کرده است و برای این میزان فروش درآمد 200 میلیارد تومانی در نظر گرفت و بهای تمام شده درآمدهای عملیاتی را 191 میلیارد تومان برآورد کرده است. برای برآورد کردن این میزان از درآمد، شفارس بایستی در عملکرد ماهانه خود میانگین درآمد 16 میلیارد تومانی را برآورد کند. بررسی عملکرد فروردین و اردیبهشت ماه صنایع شیمیایی فارس نشان می‌دهد این شرکت به طور میانگین در این دو ماه 15.5 میلیارد تومان درآمد ساخته است که نزدیک به میانگین برآوردی می‌باشد. از این رو دور از انتظار نیست که شفارس بتواند درآمد برآوردی 200 میلیارد تومانی را محقق نماید.

 

 

ارسال نظر

تازه ها