کد خبر 53038

عملکرد گروه زراعت و خدمات وابسته زیر ذره بین

بررسی عملکرد شرکت‌های زراعی در سال 97 نشان می‌دهد به دلیل افزایش نرخ فروش محصولات در همه شرکت‌های این گروه شاهد افزایش درآمد بوده‌ایم.

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی بااقتصاد، اقتصاد ایران در سال 97 به دلیل قرار گرفتن در شرایط تحریمی دستخوش تحولات چشمگیری شده است. یکی از موارد قابل توجه که بسیاری از صنایع و شرکت‌های مختلف را تحت تاثیر قرار داده است، افزایش قیمت دلار و به تبع آن افزایش نرخ فروش محصولات بوده است. در این میان شرکت‌ها صادرات محور نسبت به شرکت‌های فعال در بازار داخل، افزایش درآمد قابل توجه‌تری داشته‌اند.

گروه زراعت و خدمات وابسته به دلیل فعالیت در زمینه خوراک ضروری، همواره از حوزه اثرگذاری قابل توجهی برخوردار بوده و به دلیل وجود اضافه تقاضا داخلی در این بخش، افزایش هرچه بیش‌تر ظرفیت موجب بالا رفتن درآمد شرکت‌ها می‌شود. در سال 97 به دلیل افزایش سطح قیمت‌ها، شاهد رشد قابل توجه نرخ محصولات گروه زراعت و دامداری بوده‌ایم.

زقیام بالاترین درآمد را در گروه زراعت و خدمات وابسته رقم زده است

بررسی درآمد شرکت‌های فعال در گروه زراعت و خدمات وابسته نشان می‌دهد، زقیام با درآمد 154 میلیارد تومانی بالاترین میزان درآمد را در گروه رقم زده است و زشگزا با درآمد 68 میلیارد تومانی کمترین میزان درآمد را داشته است. بررسی تغییر درآمد شرکت‌های مورد بررسی در سال 97 نسبت به سال 96 نشان می‌دهد، شاهد افزایش درآمد در همه شرکت‌ها بوده‌ایم که در این میان افزایش درآمد 60 درصدی (معادل 58 میلیارد تومان) درآمد زقیام بالاترین درصد افزایش درآمد می‌باشد.

زفکا بالاترین سود را ساخته است

بررسی و مقایسه سود شرکت‌های گروه زراعت و خدمات وابسته نشان می‌دهد، زفکا با سود خالص 40 میلیارد تومانی، بالاترین میزان سود خالص را در این گروه ساخته است. سود خالص زفکا از 18 میلیارد تومان در سال 96 با رشد قابل توجه 22 میلیارد تومانی به 40 میلیارد تومان رسیده است. که بالاترین میزان افزایش سود خالص را نیز در این گروه رقم زده است.

اما با توجه به اندازه متفاوت شرکت‌ها بالاترین درصد افزایش سود خالص متعلق به زقیام می‌باشد. سود خالص زقیام از 8 میلیارد تومان با رشد 308 درصدی (معادل 24 میلیارد تومان) به 31 میلیارد تومان رسیده است. همچنین سود خالص زشگزا رشد قابل توجهی را در سال 97 رقم زده است. سود خالص زشگزا از سه میلیارد تومان در سال 96 با رشد 232 درصدی (معادل 8 میلیارد تومان) به 11 میلیارد تومان در سال 97 رسیده است.

حاشیه سود بالای زگلدشت در سال 97

در بررسی میزان درآمد و سود خالص مشخص شده است که زقیام و زفکا در صدر این لیست قرار دارند اما می‌توان برای بررسی دقیق‌تر قدرت سودسازی شرکت، به حاشیه سود توجه کرد که نمای بهتری از سودسازی ارائه می‌دهد.

بررسی حاشیه سود شرکت‌ها نشان از تایید عملکرد مثبت زفکا در سال 97 دارد. اما علاوه بر زفکا، شرکت کشت و دام گلدشت نمونه اصفهان (زگلدشت) با درآمد 81 میلیارد تومانی و سود خالص 25 میلیارد تومانی در کنار زفکا بالاترین دصد حاشیه سود خالص را رقم زده است. زفکا و زگلدشت به طور مشترک حاشیه سود خالص 32 درصدی را در سال 97 ساخته‌اند.

 علاوه بر حاشیه سود بالا، میزان افزایش حاشیه سود زگلدشت قابل توجه می‌باشد. حاشیه سود خالص زگلدشت از 17 درصد در سال 96 با رشد 14 درصدی به 32 درصد رسیده است که نشان از عملکرد قابل توجه و مثبت این شرکت در سال 97 دارد.

زشگزا بالاترین سود خالص را برای هر سهم شناسایی کرد

همواره برای سنجش عملکرد شرکت‌ها نیاز به بررس فاکتورهای متفاوت می‌باشد که درآمد، سود خالص و حاشیه سود خالص، هر یک نمای متفاوت از عملکرد شرکت به سرمایه‌گذار ارائه می‌دهند اما در کنار این عوامل سرمایه‌گذار و سهامدار، جهت کسب سود به سود خالص هر سهم که در پایان سال شرکت شناسایی می‌کند توجه می‌کند چراکه عایدی می‌باشد سهامدار را به سمت خود جذب می‌کند.

سود هر سهم، به میزان سود خالص و تعداد سهام شرکت وابسته می‌باشد. از این رو بررسی سود خالص هر سهم شرکت‌های گروه زراعی نشان می‌دهد، شرکت شیر و گوشت زاگرس شهرکرد با شناسایی سود خالص هزار و 349 ریالی برای هر سهم، بالاترین میزان سود را شناسایی کرده است. سود خالص هر سهم زشگزا از 406 ریال در سال 96 با رشد 232 درصدی به هزار و 349 ریال در سال 97 رسیده است.

 همچنین سود خالص هر سهم زقیام بالاترین درصد رشد را در این گروه رقم زده است. سود خالص هر سهم زقیام از 219 ریال در سال 96 با رشد 308 درصدی (معادل 676 ریال) به 895 ریال در سال 97 رسیده است.

 

ارسال نظر

تازه ها