کد خبر 52942

بررسی معاملات شمش آلومینیوم ایران در بورس کالا نشان داد

از ابتدای سال جاری تا کنون، شمش آلومینیوم ایران 24 هزار تن در بورس کالا معامله شده است که ارزش این معاملات به 578 میلیارد تومان رسیده است.

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی بااقتصاد، آمار معاملات فیزیکی شمش آلومینیوم ایران در بورس کالای ایران نشان می‌دهد از ابتدای سال جاری، 578 میلیارد تومان شمش آلومینیوم ایران معامله شده است.حجم مورد معامله از ابتدای سال جاری تا تاریخ تنظیم گزارش (20 خرداد 98) 24 هزار تن می‌باشد. بررسی قیمت پایه عرضه و قیمت بسته شدن نهایی نشان می‌دهد، قیمت نهایی همواره با اختلاف قابل توجه بالاتر از قیمت پایه بسته شده است. دلیل اصلی این موضوع وجود اضافه تقاضا می‌باشد.

 

به طور میانگین در هر معامله نزدیک به دو هزار تن اضافه تقاضا وجود دارد

بررسی عرضه و تقاضای شمش آلومینیوم نشان می‌دهد که همواره شاهد اضافه تقاضا می‌باشیم. به طور مثال در معاملات 15 اردیبهشت که کمترین میزان اضافه تقاضا را شاهد بوده‌ایم، مقدار عرضه شمش آلومینیوم سه هزار تن بوده اما میزان تقاضا سه هزار و 820 تن می‌باشد که همین امی موجب شکل‌گیری اضافه تقاضا می‌باشد. همچنین در معاملات 4 اردیبهشت شاهد بالاترین سطح اضافه تقاضا می‌باشیم، میزان عرضه شمش آلومینوم در 4 اردیبهشت دو هزار تن و میزان تقاضا پنج هزار و 80 تن می‌باشد. بنابراین شاهد شکل‌گیری اضافه تقاضای سه هزار و 80 تنی می‌باشیم.

به طور کلی در معاملات شکل گرفته در بهار سال جاری، به طور میانگین در هر معامله شاهد اضافه تقاضای هزار و 912 تنی بوده‌ایم که نتیجه این موضوع افزایش قیمت پایانی معاملات می‌باشد. به طور میانگین در هر معامله قیمت پایانی چهار هزار و 561 تومان بالاتر از قیمت پایه عرضه بسته شده است. به نظر می‌رسد بازار پتانسیل پاسخگویی به عرضه بالاتر شمش آلومینوم را دارد.

 

 

ارسال نظر

تازه ها