کد خبر 52826

صورت مالی رتاپ بررسی شد

شرکت تجارت الکترونیک پارسیان در سال مالی 97 درآمد 809 میلیارد تومانی شناسایی کرده است. همچنین شرکت برای هر سهم سود خالص 389 ریالی در نظر گرفته است که نسبت به سال 96 کاهش 19 درصدی داشته است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، پیوند اقتصاد و فناوری اطلاعات مسبب ایجاد دگرگونی های مهم در حوزه پرداخت‌های پولی و بانکی بوده و زیرساخت اصلی پرداخت های الکترونیکی را شرکت‌های  psp تشکیل می‌دهند. شرکت تجارت الکترونیک پارسیان (رتاپ) با سرمایه 364 میلیارد تومانی در این زمینه فعالیت دارد. شرکت‌های بزرگ هم‌گروه با تجارت الکترونیک پارسیان را می‌توان، به پرداخت ملت، آسان پرداخت کیش، تجارت الکترونیک پارسیان کیش، پرداخت الکترونیک سامان کیش دانست.

شرکت تجارت الکترونیک پارسیان یکی از 12 شرکت ارائه دهنده خدمات پرداخت در کشور می‌باشد. براساس آخرین رتبه‌بندی انجام شده توسط نشریه معتبر NILSON REPORT، این شرکت توانسته رتبه 28ام در میان شرکت‌های PSP در جهان را به خود اختصاص دهد. در حال حاضر شرکت تاپ از منظر سهم جذب تعداد تراکنش پرداخت، در داخل کشور در رتبه 4ام قرار داد.

درآمد رتاپ افزایش یافت

بررسی درآمدهای عملیاتی تجارت الکترونیک پارسیان با رشد 5 درصدی از 769 میلیارد تومان به 809 میلیارد تومان رسیده است و بهای تمام شده درآمدهای عملیاتی نیز با رشد چهار درصدی به 642 میلیارد تومان رسیده است. همچنین هزینه‌های فروش، اداری و عمومی نیز با کاهش 22 درصدی معادل 13 میلیارد تومان به 43 میلیارد تومان رسیده که موجب شده است سود عملیاتی رتاپ با رشد 35 درصدی به 148 میلیارد تومان برسد.

افزایش 12 میلیارد تومانی هزینه مالی و کاهش 21 میلیارد تومانی درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها نشان می‌دهد، سود خالص شرکت با رشد هفت درصدی به 142 میلیارد تومان رسیده است. بررسی رشد سود عملیاتی و سود خالص نشان می‌دهد به دلیل افزایش هزینه مالی و کاهش درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری، سود خالص نسبت به سود عملیاتی رشد کمتری داشته و در نهایت سود خالص هر سهم شرکت نیز با کاهش 19 درصدی به 389 ریال رسیده است.

حاشیه سود رتاپ به 18 درصد رسید

بررسی حاشیه سود خالص رتاپ طی پنج سال نشان می‌دهد، حاشیه سود خالص شرکت در سال 95 در بالاترین سطح خود طی چند سال اخیر بوده اما در سال 96 با کاهش 9 درصدی به 17 درصدی رسید اما در سال 97 حاشیه سود خالص شرکت به دلیل رشد بالاتر درآمد شرکت نسبت به رشد بهای تمام شده، افزایش یک درصدی داشته و به 18 درصد رسیده است.

روند آتی شرکت‌های psp

توسعه شهرهای هوشمند در کنار گسترش بکارگیری اینترنت اشیا، رایانش ابری از جمله موضوعات مهمی می‌باشند که در آینده نه چندان دور کسب و کار شرکت‌های حاضر در صنعت پرداخت را دچار دگرگونی می‌نماید، لذا ضرورت سرمایه‌گذاری و توجه به این موضوعات برای شرکت‌های پیش‌رو امری اجتناب ناپذیر می‌باشد.

از جمله موضوعات که زمزمه‌های عملیاتی شدن آن در آینده نزدیک می‌رود، موضوع وضع مالیات از محل درآمد تراکنش‌های پرداخت الکترونیک می‌باشد که ای موضوع می‌تواند استفاده از دستگاه‌های کارتخوان را در کوتاه مدت با افت مواجه نماید و تردیدهایی را در نزد صاحبان کسب و کار در خصوص ادامه بکارگیری از بسترهای پرداخت الکترونیک و یا بکارگیری شیوه‌های سنتی (دریافت وجه نقد) برانگیزد.

 

ارسال نظر

تازه ها