کد خبر 50629

گروه تحلیلی "با اقتصاد"، "سهامدار" و "بورس فوری" بررسی می کند

هفته‌نامه "سهامدار" در جدیدترین شماره خود به بررسی وضعیت چند شرکت سرمایه‌گذاری فعال در بازار سرمایه پرداخته است و وضعیت پرتفوی بورسی آن‌ها را بررسی کرده است.

برای مطالعه بخش اول بررسی به اینجا مراجعه کنید. 


شرکت‌های سرمایه‌گذاری به منظور حداکثر نمودن ثروت سهامداران پس از تجزیه و تحلیل عملکرد و سودآوری سایر شرکت‌های بورسی و غیربورسی، اقدام به خرید و فروش سهام شرکت‌ها می‌کنند.

با توجه به ارزیابی فعالیت‌ شرکت‌های سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه و تاثیر آن بر اقتصاد ملی می‌توانیم به جایگاه آن‌ها در متنوع‌سازی سرمایه‌گذاری‌ها پی ببریم. در یک سال گذشته اغلب شرکت‌های سرمایه‌گذاری متناسب با نوع سهامی که داشته‌اند سودآور بوده‌اند. همان‌طور که در شماره گذشته به آن پرداختیم مشاهده کردید که شرکت‌های سرمایه‌گذاری متناسب با نوع پرتفوی و رشته‌ای که در آن فعالیت می‌کردند توانسته بودند در مقابل شاخص چه بازدهی را از خود به جای گذارند. در ادامه به بررسی شرکت‌های باقی‌مانده می‌پردازیم و تغییرات آن‌ها را با تغییرات شاخص مقایسه می‌کنیم.

نکته:

  • میزان تغییرات شاخص کل از فروردین 96 تا فروردین 98 مثبت 164 درصد بوده است؛ لذا از آوردن رقم شاخص در توضیحات مربوط به هر شرکت خودداری می‌کنیم.
  • تمامی اطلاعات آورده شده در ادامه بر اساس گزارش فعالیت ماهانه فروردین 98 شرکت‌ها است.

گروه سرمایه‌گذاری سایپا (وساپا)

گروه سرمایه‌گذاری سایپا به تناسب رشد ارزش بازار از سال گذشته تاکنون به دلیل عدم انتخاب سهام با ارزش نتوانسته بازدهی چندانی را به دست آورد. از آن‌جایی که اغلب سرمایه‌گذاری موجود در سبد بورسی وساپا مربوط به صنعت خودروسازی است و این صنعت از جمله صنایعی بوده که در سال گذشته نتوانسته هم‌پا با شاخص پیش رود در نتیجه این سرمایه‌گذاری نیز نتوانسته سود قابل توجهی داشته باشد.

بررسی پرتفوی وساپا نشان می‌دهد 82 درصد از سرمایه‌گذاری‌ها بر روی شرکت‌های بورسی و 18 درصد در شرکت‌های غیربورسی است.

1

پرتفوی بورسی "وساپا"

نگاهی به وضعیت "وساپا" در شرکت‌های بورسی نشان می‌دهد درصد مالکیت این شرکت در ورنا از باقی سهم‌ها بیشتر است. مبلغ کل ارزشی این پرتفوی معادل 975 میلیارد تومان است که نسبت به سال 96 تنها 18 درصد افزایش یافته و این رقم در مقابل افزایش رقم شاخص در دو سال گذشته بسیار ناچیز تلقی می‌شود.

2

سرمایه‌گذاری توسعه ملی(وتوسم)

شرکت سرمایه‌گذاری توسعه ملی به عنوان یکی از فعال‌ترین شرکت‌های صنعت سرمایه‌گذاری شناخته می‌شود. بر اساس آمارهای منتشر شده در سه فصل ابتدایی سال 97، وتوسم سومین شرکت برتر درخصوص گردش کل معاملات و برترین شرکت در زمینه سود حاصل از فروش سرمایه‌گذاری‌ها به شمار می‌رود.

سرمایه‌گذاری توسعه ملی عمده تمرکز و فعالیت خود را به سمت و سوی معاملات بازارهای بورس و فرابورس و سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت در شرکت‌ها معطوف کرده و در همین راستا طی سال‌های 96 و 97 سهام شرکت‌هایی که مدیریت کنترلی آن‌ها را در اختیار داشته واگذار نموده و سرمایه‌گذاری‌های غیربورسی خود را کاهش داده است. هم‌اکنون 85 درصد پرتفوی این شرکت بورسی و 15 درصد از آن غیر بورسی است.

3

پرتفوی بورسی "وتوسم"

بررسی شرکت‌های بورسی در پرتفوی وتوسم نشان از آن دارد که 11.86 درصد از مالکیت ثمسکن در اختیار این شرکت است. پرتفوی بورسی این شرکت تنوعی از سهام در صنایع مختلف را نشان می‌دهد این امر به عنوان یک امتیاز مثبت برشمرده می‌شود چرا که گوناگونی صنعت‌ها می‌تواند ریسک را تقسیم کرده و سبب کاهش آن شود.

مجموع ارزش بازار بورسی وتوسم 1233 میلیارد تومان است و از سال 96 تا 98 تغییرات مثبت 41 درصدی داشته است. با توجه به اینکه استراتژی این شرکت در سال‌های مذکور تغییر کرده انتظارات از تغییر در روند سودآوری برای سال‌های آتی وجود دارد.

4

سرمایه گذاری نور کوثر ایرانیان (وسکاب)

شرکت سرمایه‌گذاری نور کوثر ایرانیان با نام صندوق بازنشستگی کارکنان بانک‌ها نیز شناخته می‌شود. سهامداران عمده این شرکت صندوق بازنشستگی، وظیفه، از کار افتادگی و پس‌انداز کارکنان بانک‌ها، شرکت توسعه و مدیریت سرمایه صبا، کارکنان بانک ملی، بانک تجارت و بانک صادرات هستند.

81 درصد از کل پرتفوی این شرکت بورسی و 19 درصد از آن غیربورسی است.

5

پرتفوی بورسی "وسکاب"

بیشترین شرکتی که وسکاب در آن مالکیت دارد سرمایه‌گذاری سبحان است. پس از دسبحان بیشترین درصدهای سرمایه‌گذاری متعلق به سه شرکت داروسازی است. مجموع ارزش بازار پرتفوی بورسی این شرکت از سال 96 تا 98 حدود 154 درصد افزایش پیدا کرده که در مقایسه با افزایش رقم شاخص کل عدد قابل قبولی به حساب می‌آید.

6

شرکت سرمایه‌گذاری توسعه صنعتی ایران(وتوصا)

در سال‌های اخیر که دولت سیاست‌های انقباضی به منظور کنترل تورم در پیش گرفت و تحریم‌های بین‌المللی کشور را وارد دوره رکودی کرد شرکت سرمایه‌گذاری توسعه صنعتی ایران توانسته با برنامه‌ریزی‌هایی خرید سهام شرکت‌های سودده را در دستور کار قرار دهد.

در حال حاضر 76 درصد از پرتفوی این شرکت بورسی و 24 درصد غیر بورسی است.

7

پرتفوی بورسی "وتوصا"

85 درصد از سرمایه‌گذاری‌های این شرکت در واسطه‌گری‌های مالی و پولی دیگر انجام می‌شود. در واقع با خرید سهام سایر شرکت‌های سرمایه‌گذاری و تغییرات آن‌ها کسب سود و درآمد می‌کنند.

تا پایان فروردین آن‌گونه که از گزارش فعالیت ماهانه برمی‌آید مالکیت 51 درصد سرمایه‌گذاری صنعت و معدن و 68 درصد سرمایه‌گذاری اعتبار ایران در اختیار "وتوصا" است.

ارزش کل پرتفوی بورسی این شرکت 597 میلیارد تومان بوده و تغییرات آن نسبت به دوسال گذشته 409 درصد است. با این حساب مشخص می‌شود تغییرات ارزشی "وتوصا" 245 درصد از شاخص کل جلوتر بوده است.

8

سرمایه‌گذاری بهمن(وبهمن)

شرکت سرمایه‌گذاری بهمن استراتژی خود را با توجه به نزدیکی فصل مجامع اینگونه مطرح نموده است: با توجه به فصل مجامع و انتظار برای تقسیم سود مناسب در مجامع شرکت‌های گروه فلزی و شیمیایی، مدیریت پرتفوی شرکت با تمرکز بر بازدهی نقدی مورد انتظار سهام، اقدام به خرید سهام نموده و سهام شرکت‌ها با بازدهی نقدی مورد انتظار پایین را در لیست فروش خود قرار داده است.

در حال حاضر 85 درصد از سرمایه‌گذاری‌ها متعلق به شرکت‌های بورسی و 15 درصد مربوط به شرکت‌های خارج از بورس است.

9

پرتفوی بورسی "وبهمن"

بخش قابل‌توجهی از سرمایه‌گذاری‌های این شرکت در محصولات شیمیایی و صنایع کالایی می‌باشد. این امر سبب می‌شود تغییرات در قیمت کالاها، اثر قابل توجهی بر ارزش پرتفوی داشته باشد. با توجه به اینکه بیش از نیمی از سهم‌های بازار تاثیرپذیری مستقیمی از قیمت‌های جهانی دارد فضای کلی بازار با تغییرات این قیمت‌ها تغییر خواهد کرد.

ارزش کل پرتفوی بورسی "وبهمن" در دوره مورد بررسی 606 میلیارد تومان بوده است و بر اساس اطلاعات جمع‌آوری شده تغییرات این رقم از سال 96 تا 98 معادل 157 درصد بوده که سودآوری و عملکرد خوبی را نشان می‌دهد.  

10

سرمایه‌گذاری بوعلی (وبوعلی)

گروه مالی بانک دی با 90 درصد مالکیت سهام به صورت 47 درصد مستقیم و 43 درصد از طریق شرکت های وابسته، سهامدار اصلی سرمایه‌گذاری بوعلی بوده است. بر اساس آخرین صورت وضعیت "وبوعلی" 95 درصد از پرتفوی این شرکت بورسی و 5 درصد غیربورسی است.

11

پرتفوی بورسی "وبوعلی"

"وبوعلی" در ابتدای سال مالی منتهی به پایان بهمن 97 اقدام به بهینه‌سازی سبد سرمایه‌گذاری‌ها نمود و حدود 80 درصد منابع را به سرمایه‌گذاری در دارایی‌های مالی نقدشونده در بازارهای بورس و فرابورس اختصاص داد.

شرکت در سال‌های گذشته عمدتا بابت کاهش ارزش سهام موجود در پرتفوی نسبت به بهای تمام شده آن، زیان تغییر ارزش سرمایه‌گذاری را در حساب‌ها منظور می‌نمود که در سال مالی 1397، با افزایش قیمت سهام موجود در پرتفوی این زیان به سود تغییر کرد. زیان منظور شده برای پرتفوی بورسی در پایان بهمن‌ماه سال 1396 در حدود 33 میلیارد و 800 میلیون تومان بوده است. در سال مالی 97 با توجه به عملکرد مناسب پرتفوی بورسی شرکت، ذخیره اخذ شده جهت این زیان در سال گذشته به صورت کامل به سود مبدل شده است.

ارزش پرتفوی بورسی "وبوعلی" در پایان فروردین 324 میلیارد تومان بوده که در مقایسه با دو سال گذشته افزایش 143 درصدی داشته است.

12

سرمایه‌گذاری توسعه گوهران امید (گوهران)

شرکت سرمایه‌گذاری گوهران امید بر اساس جدولی که در شماره گذشته آورده شده است به لحاظ سرمایه در رتبه دوازدهم و به لحاظ ارزش در رتبه چهاردهم قرار دارد. در میان صنایع گوناگون بخش قابل توجهی معادل 29 درصد از سرمایه‌گذاری‌های "گوهران" در صنعت محصولات شیمیایی متمرکز شده است. 

تا پایان فروردین آن‌گونه که گزارش فعالیت نشان می‌دهد 92 درصد از سرمایه‌گذاری‌ها در شرکت‌های بورسی و 8 درصد در شرکت‌های غیربورسی است.

13

پرتفوی بورسی "گوهران"

مجموع ارزش روز سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در شرکت‌های پذیرفته شده بورس تا پایان فروردین 492 میلیارد تومان است. صنعت شیمیایی، چند رشته‌ای صنعتی و استخراج کانه‌های فلزی بیشترین سهم در پرتفوی را دارند.

تغییرات رقم ارزش پرتفوی بورسی "گوهران" در طی سال‌های 96 تا 97 افزایش 68 درصدی را نشان می‌دهد.

14

 

سرمایه‌گذاری گروه صنایع بهشهر ایران(وصنا)

سهامداران عمده "وصنا" را توسعه صنایع بهشهر و صندوق بازنشستگی کشوری با حدود 90 درصد مالکیت تشکیل می‌دهند. سرمایه‌گذاری گروه صنایع بهشهر به عنوان بازوی اجرایی و سرمایه‌گذاری گروه توصعه صنایع بهشهر شناخته می‌شود. از این رو بهینه‌سازی پرتفوی و انتخاب سهام مناسب همراه با تجزیه و تحلیل بنیادی همواره در دستور کار این شرکت قرار دارد. هم اکنون 92 درصد از ترکیب پرتفوی این شرکت بورسی و 8 درصد غیر بورسی است.

15

 

پرتفوی بورسی "وصنا"

تقریبا 7 درصد از بانک اقتصاد نوین متعلق به "وصنا" است و ارزش بازاری این سهم از سایر سهم‌ها در پرتفوی بورسی بیشتر است. قابل توجه است که درصد مالکیت "وصنا" در "وبشهر" معادل 1.52 درصد گزارش ‌می‌شود که این میزان ارزش بازار 30 میلیارد تومانی را به همراه دارد.

مجموع ارزش بازار این پرتفوی 499 میلیارد تومان است و در مقایسه با سال 96 افزایش 98 درصدی داشته است.

16

 

سرمایه‌گذاری پردیس(پردیس)

سرمایه‌گذاری پردیس با توجه به شرایط روز بازار و فضای سرمایه‌گذاری مدیریت سرمایه شرکت را به صورت 70 درصد در شرکت‌های بورسی و 30 درصد در شرکت‌های غیربورسی دنبال می‌کند. از طرفی این کار کمک به مدیریت ریسک در جهت کاهش نوسانات منفی را به همراه دارد.

17

 

پرتفوی بورسی "پردیس"

ارزش روز سبد سهام این شرکت در پایان فروردین حدود 184 میلیارد تومان بوده است. بررسی ترکیب بهای تمام شده و ارزش روز سرمایه‌گذاری در صنایع مختلف بورسی نشان می‌دهد که بخش قابل توجهی از پرتفوی شرکت به صنایعی نظیر فلزات اساسی، محصولات شیمیایی، فرآورده‌های نفتی، دارو، استخراج کانه‌های فلزی و بانک‌ها اختصاص داشته است.

تغییرات پرتفوی "پردیس" از سال 96 تا 98 معادل 94 درصد بوده است.

18

 

سرمایه‌گذاری اعتلاء البرز (اعتلاء)

شرکت سرمایه‌گذاری اعتلا البرز عمدتا به عنوان شرکتی که در صنعت دارو فعال است شناخته می‌شود. پرتفوی این شرکت طی سال 97 موفق به کسب بازدهی 69 درصدی با احتساب سهام دارویی و 94 درصدی بدون احتساب سهام دارویی شده است.

در پایان فروردین، 93 درصد پرتفوی "اعتلا" شرکت‌های بورسی و 7 درصد شرکت‌های غیر بورسی بوده است.

19

 

پرتفوی بورسی "اعتلا"

در سال گذشته این شرکت توانسته است علاوه بر شناسایی سود قابل توجه از سرمایه‌گذاری‌ها، از فروش سرمایه‌گذاری‌ها نیز سود مطلوبی به دست آورد. نگاهی به پرتفوی بورسی در فروردین 98 نشان می‌دهد داروسازی سبحان و سبحان دارو دو سهمی هستند که بیشترین ارزش پرتفوی "اعتلا" را به ارمغان آورده‌اند. مجموع ارزش این پرتفوی 158 میلیارد تومان بوده که نسیت به سال 96 افزایش 80 درصدی داشته است.

20

 

سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات (ومعادن)

ماهیت فعالیت شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات در بخش کامودیتی‌ها است. با توجه با این موضوع نوسانات نرخ ارز، سنگ‌آهن، شمش فولاد و مس در سطح جهانی و نحوه نرخ‌گذاری فرآورده‌های سنگ‌آهن در داخل از جانب وزارت صنعت، معدن و تجارت، هم‌چنین نرخ‌های معامله در بورس کالا از جمله موارد تاثیرگذار بر روند درآمدزایی و سودآوری این شرکت است.

هلدینگ سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات کرسی هیئت مدیره در شرکت‌های بورسی هم‌چون گل‌گهر، چادرملو، صبانور، کارخانجات تولیدی شهید قندی، فولاد خراسان، فولاد ارفع، گروه سرمایه‌گذاری فلات ایرانیان و سنگ‌آهن گهر زمین را در اختیار دارد. به جز شرکت‌های بورسی نام‌برده عضویت در هیئت مدیره شرکت‌های غیربورسی زیادی در کارنامه ومعادن ثبت شده است.

در پایان فروردین ترکیب پرتفوی این شرکت 79 درصد برای شرکت‌های بورسی و 21 درصد برای غیربورسی‌ها بوده است.

21

پرتفوی بورسی "ومعادن"

هلدینگ سرمایه‌گذاری معادن و فلزات در راستای متنوع‌سازی پرتفوی و منابع درآمدی خود به دو صنعت، تولید برق و حمل و نقل ریلی اسکله دریایی هم وارد شده است که با عملیاتی شدن و ایجاد جریانات نقدی از عملیات این دو حوزه، در سال‌های آتی شاهد اثرات مثبتی خواهیم بود.

تا پایان دوره فروردین ارزش روز پرتفوی بورسی "ومعادن" رقم قابل توجه 19,723 میلیارد تومان بوده که نسبت به دو سال گذشته رشد 282 درصدی را نشان می‌دهد.

22

 

شرکت توسعه معادن روی ایران (کروی)

شرکت توسعه معادن روی ایران به عنوان یک شرکت هلدینگ، بزرگ‌ترین تولیدکننده سرب و روی در کشور است. شرکت توسعه معادن روی ایران، هلدینگی مشتمل بر شرکت‌های تولیدی، خدماتی و پشتیبانی است. عمده فعالیت این سرمایه‌گذاری در شرکت‌های صنعتی و معدنی، تولیدکننده کنسانتره سرب و روی، شمش سرب، شمش روی، نقره، مجری فعالیت‌های اکتشافی و استخراجی در معادن مختلف از جمله سرب، روی، مس، آهن، سنگ‌های ساختمانی و تزیینی، فرآوری مواد اولیه و خام معدنی و تبدیل آن‌ها به مواد معدنی واسطه یا فلزات است.

در پایان فروردین 98 حدود 74 درصد از سرمایه‌گذاری‌های "کروی" در شرکت‌های بورسی و 26 درصد از آن در شرکت‌های غیربورسی انجام شده است.

23

 

پرتفوی بورسی "کروی"

با توجه به موارد بیان شده واضح است که بیشترین سرمایه‌گذاری این شرکت معادل 84 درصد در حوزه فلزات اساسی است. پس از آن واسطه‌گری‌های مالی و استخراج زغال سنگ پرتفوی این شرکت را تشکیل می‌دهند.

در میان سهام حاضر در پرتفوی بورسی شرکت کالسیمین بیشترین ارزش بازار را به خود اختصاص داده است؛ درصد مالکیت "کروی" در این شرکت 57 درصد است.

مجموع ارزش بازار پرتفوی بورسی "کروی" معادل 1620 میلیارد تومان تا پایان فروردین 98 گزارش شده که نسبت به مدت مشابه در سال 96 افزایش 246 درصدی را نشان می‌دهد.

24

دریافت تمامی مطالب آورده شده به صورت پی‌دی‌اف با دانلود فایل ذیل:

 

دانلود فایل
ارسال نظر

تازه ها