کد خبر 50379

عملکرد یک ساله کسعدی بررسی شد

شرکت کارخانجات کاشی و سرامیک در سال 97 مبلغ 65 میلیارد تومان درآمد داشته است. همچنین این شرکت برای هر سهم مبلغ 244 ریال سود خالص شناسایی کرده است که نسبت به دوره مشابه سال قبل رشد 387 درصدی داشته است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، شرکت کارخانجات کاشی و سرامیک سعدی در سال مالی 97 مبلغ 65 میلیارد تومان درآمد ساخته است و به واسطه این میزان درآمد سود خالص شش میلیارد تومانی و برای هر سهم سود خالص 244 ریالی شناسایی کرده است. مجموع بدهی‌های شرکت نزدیک به 42 میلیارد تومان بوده و سرمایه شرکت 25 میلیارد تومان می‌باشد. دارایی‌های ثابت مشهود (نزدیک به 24 میلیارد تومان)، موجودی مواد و کالاها (29 میلیارد تومان) و دریافتنی‌های تجاری (نزدیک به 12 میلیارد تومان) سه دارایی اصلی شرکت می‌باشند که در سال 97 نزدیک به 87 درصد از دارایی شرکت را تشکیل می‌دهند.

ترکیب سهامدارن کسعدی نشان می‌دهد، شرکت سرمایه‌گذاری صدر تامین با 48 درصد بالاترین درصد مالکیت را به خود اختصاص داده است.

درآمد کسعدی به 65 میلیارد تومان رسید

شرکت در سال 97 توانسته مبلغ 65 میلیارد تومان درآمد بسازد و مقایسه این میزان درآمد با سال 96 نشان می‌دهد درآمد کسعدی رشد 128 درصدی داشته است. همچنین مقایسه وضعیت سودآوری شرکت نشان می‌دهد، شرکت در سال 96 در ضرر قرار داشته است. زیان عملیاتی کسعدی در سال 96 مبلغ دو میلیارد تومان می‌باشد که در سال 97 با رشد 274 درصدی به سود عملیاتی 3 میلیارد تومان رسید. همچنین شرکت در سال 97 زیان خالص دو میلیارد تومانی شناسایی کرده است و سال 97 با رشد 386 درصدی به شش میلیارد تومان رسیده است. بنابراین انتظار می‌رود سود خالص هر سهم نیز افزایش یابد. سود خالص هر سهم کسعدی از منفی 85 ریال در سال 96 با رشد 387 درصدی به 244 ریال ر سال 97 رسید.

مقدار فروش کاشی کسعدی 71 درصد رشد داشت

در سال 97 گرچه همراه با افزایش درآمدهای عملیاتی بهای تمام شده درآمدهای عملیاتی افزایش یافت اما افزایش سایر درآمدهای عملیاتی و به صفر رسیدن سایر هزینه‌های عملیاتی و افزایش سایر درآمدهای غیرعملیاتی به افزایش سود خالص شرکت کمک کرده است.  کسعدی در سال 96 بیش از دو میلیون 732 هزار متر مربع کاشی کف فروش داشته که این میزان در سال 97 با رشد 71 درصدی به چهار میلیون و 691 هزار متر مربع رسید. همچنین شرکت در سال مالی 96محصول گرانول به بازار عرضه نداشته، اما در سال 97 توانست 16 هزار تن گرانول تولید کند و به همان اندازه فروش داتشه باشد که نرخ فروش این محصول هر کیلیو گرم 171 تومان می‌باشد. نرخ فروش کاشی کف از ده هزار و 364 تومان با رشد 33 درصدی به سیزده هزار و 852 تومان رسید. بنابراین با توجه به رونق در تولید و فروش و افزایش نرخ فروش کاشی کف کسعدی شاهد افزایش درآمد و سودآوری شرکت بوده‌ایم.

کسعدی برای تحقق بودجه برآوردی نیاز به افزایش تولید دارد

صنعت کاشی و سرامیک به ساخت و ساز و رونق در این بخش وابسته می‌باشد. شرایط تورمی و کسادی اقتصادی موجب شده است ساخت و ساز به حداقل رسیده که این امر می‌تواند فروش داخلی شرکت را تحت تاثیر قرار دهد. از طرفی بخشی از فروش شرکت بازار صادراتی می‌باشد و به نظر میرسد نفوذ بیشتر در بازارهای نو می‌تواند کاهش فروش داخلی را جبران کند. فروش برآوردی شرکت برای سال 98 مبلغ 78 میلیارد تومان می‌باشد، بنابراین شرکت بایستی به طور میانگین در هر ماه 6.5 میلیارد تومان فروش داشته باشد. اما بررسی عملکرد فروردین ماه شرکت نشان می‌دهد در این ماه 2.4 میلیارد تومان فروش داشته که نزدیک به 4 میلیارد تومان از فروش برآوردی کمتر فروش داشته است. با توجه به افزایش قیمت محصولات در سال 97 و ثبات نسبی در بازار ارز در سال 98 به نظر می‌رسد تغییر آنچنانی در نرخ فروش محصولات نداشته باشیم و شرکت برای افزایش درآمد نیاز به افزایش سطح تولید و افزایش نرخ فروش محصولات دارد.

 

 

ارسال نظر

تازه ها