کد خبر 50279

بااقتصاد بررسی می‌کند

رئیس کل بانک مرکزی شب گذشته (دوشنبه) از آغاز به کار بازار متشکل ارزی از روز شنبه 28 اردیبهشت خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، حجم نقدینگی سرگردان یکی از چالش‌های اصلی اقتصاد ایران به شمار می‌رود و به نظر بسیاری از کارشناسان حتی مشکل اول اقتصاد کشور حجم نقدینگی بالا می‌باشد. زمانی که بین حجم تولیدات کشور و حجم نقدینگی رابطه تعادلی متناسبی بقرار نباشد، با کوچکترین فعل و انفعالات در فضای اقتصادی کشور شاهد تنش‌های قیمتی وسیعی می‌باشیم. رخداد تورمی شکل گرفته از اوایل سال 97 خود شاهد این ادعاست و تا کنون این موضوع ادامه داشته و در هر برهه از زمان شاهد موج تورمی تازه بوده‌ایم.

اما در کنار حجم نقدینگی سازوکارهای نامناسب در فضای اقتصادی می‌تواند فضا را برای اثرات هرچه بیشتر نقدینگی فراهم کند. به طور مثال عدم پرداخت مالیات از سوی معامله گران در بازار مسکن، طلا، ارز و یا اعطای یارانه ارزی. بنابراین می‌توان با قانون‌گذاری صحیح در هر یک از این بخش‌ها ابتدا اثرگذاری نقدینگی و بعد حجم ان را کنترل کرد.

اغاز به کار بازار متشکل ارزی که از سوی رئیس کل بانک مرکزی از 28 اردیبهشت ماه در حال اجرایی شدن می‌باشد، می‌تواند به کنترل معاملات ارزی و کاهش سفته بازی در این بخش و کاهش رانت‌های ارزی کمک کند.

بازار متشکل ارزی مکملی برای بازار سرمایه

بازار سرمایه به عنوان نماد اقتصادی یک کشور و اقتصاد می‌باشد. هرچه بازار سرمایه پویاتر باشد، نوید دهنده اقتصادی زنده و در حال رشد می‌باشد. اما سوال اینجاست که آیا بازار متشکل ارزی به رشد بازار سرمایه کمک خواهد کرد؟ جواب این سوال را می‌تواند در چند بعد بررسی نمود.

در بعد اول می‌توان به تکر نرخی شدن ارز اشاره کرد. تک نرخی شدن دلار موجب حذف نرخ‌های چندگانه دلار شفافیت بیشتر برای صادر کنندگان و تولیدکنندگان باشد که شافیت در اقتصاد می‌تواند به کارا بودن بازار منجر شود.

 در بعد دوم می‌توان به حذف یکی از بازارهای رقیب بازار سرمایه اشار کرد. فضای سفته بازی یکی از بازارهای ناکارا و رقیب بازار سرمایه به شمار می‌رود. در یک فضای تورمی سوداگران ارزی و حتی نقدینگی عموم جامعه به جای ورود به بازار کارا و بازار سرمایه، به بازار پرسود و ناکارا ورود کرده که البته در چرخه اقتصادی این به ضرر خود سفته بازان و جامعه می‌باشد اما به دلیل عدم آگاهی از عمق اثرات سفته بازی پول وارد این بازار می‌شود. بنابراین حذف فضای سوداگری در بازار ارزی می‌تواند در بلند مدت به کارایی بازار سرمایه کمک کند و نقدینگی‌ها را به این سمت هدایت نماید.

بنابرابن چشم‌انداز سیاست‌گذاری مناسب در این بخش می‌تواند به اقتصاد پویا و کاری و عاری از فضای سفته بازی و رانتی کمک کند.

ارسال نظر

تازه ها