کد خبر 50199

بررسی صورت مالی شرکت داده پردازی ایران در سال 97

شرکت داده پردازی ایران در سال مالی 97 مبلغ 165 میلیارد تومان درآمد ساخته است که از این میزان درآمد مبلغ 400 ریال سود خالص به ازای هر سهم شناسایی کرده است و بررسی روند 5 ساله شرکت نشان می‌دهد همواره شرکت در مدار سوددهی بوده و سود خالص هر سهم از 212 ریال در سال 93 با یک روند صعودی بدون وقفه به 400 ریال در سال 97 رسیده است.

شناخت شرکت داده پردازی ایران

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، فعالیتهای شعبه‌ی آیبیام (IBM) در ایران که از سال 1363 به عـنوان شرکت داده پردازی ایران شناخته شد، در سال 1336 و همزمان با اجرای سرشماری عمومی کشور و به کارگیری دستگاه‌های کارتخوان آغاز گردید. با توجه به زمینه‌های رو به گسترش کاربرد کامپیوتر در انجام محاسبات ریاضی و ذخیره‌سازی اطلاعات، به مرور فعالیت‌های این شرکت در بسیاری از سازمان‌ها، وزارتخانه‌ها و دانشگاه‌ها توسعه یافت به گونه‌ای که در سالهای 1356 و 1357 با در اختیار داشتن نزدیک به چهارصـد نیـروی متخصـص، بــه طـور تقریبــاً انحصـــاری کلیه فعالیت‌های پردازش و محاسبات الکترونیک در مراکز مهم تصمیمگیری، برنامه‌ریزی و دانشگاهی کشور را برعهده داشته است. در سال 1381 شرکت ملی انفورماتیک بخش عمده سهام شرکت را از صندوق بازنشستگی خریداری نمود که در سال 1393 عمده سهام خود را به بانک رفاه کارگران واگذار کرد. هم اکنون، بانک رفاه کارگران با 50.08 درصد و مجتمع اقتصادی کمیته امداد امام خمینی (ره) با 25.05 درصد کل سهام، به عنوان سهامداران عمده شناخته می‌شوند.

 شرکت دادهپردازی ایران در کلیه زمینه‌های مرتبط با تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات، امکان حضور و فعالیت داشـته و تقریباً در کلیه عرصـه‌ها به عنــوان یکی از شــرکت‌های مطرح شناخته می‌شود. سرفصـل موضـوعات کـاری شـرکت شامل موارد زیر می‌باشد:

ارایه راه حل‌های جامع در زمینه طرحهای انفورماتیک و فناوری اطلاعات و ارتباطات

ارایه خدمات مشاوره مدیریتی در زمینه نظام‌های اطلاعات و نظارت بر اجرای طرح‌های انفورماتیک

تأمین تجهیزات، ملزومات، سخت‌افزارها و نرم‌افزارها و ارایه خدمات در زمینه کامپیوترهای بزرگ و رده متوسـط IBM

تأمین تجهیزات و ملزومات سیستم‌های رده متوسط HP

طراحی، ایجاد، پیاده‌سازی و پشتیبانی از سیستم‌های کاربردی بر اساس محصولسازی و سفارش مشتری

ارایه، نصب و پشتیبانی نرم‌افزارهای خارجی (سیستم‌ها و ابزارها(

طراحی، ایجاد، پیاده‌سازی و پشتیبانی شبکه‌های گسترده (WAN/LAN)

ارایه خدمات پشتیبانی سیستم‌های کامپیوتری و شبکه‌های ارتباطی و مخابراتی (نرم‌افزار و سخت‌افزار(

طراحی، ساخت، راهبری، نگهداری و پشتیبانی مراکز بزرگ داده اینترنتی (IDC)

طراحی و تهیه تجهیزات و راهاندازی، پشتیبانی و راهبری مراکز داده (Data Center)

ارایه خدمات شبکه‌های اطلاع رسانی (Provider)

ارایه خدمات مراکـز داده اینترنتـی (hosting, email, cloud)، براساس پروانه دریافتی از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

ارایه خدمات پردازش اطلاعات چاپ کامپیوتری و پاکت‌گذاری تمام مکانیزه

ارایه خدمات آموزشی کوتاه مدت و بلند مدت در کلیه زمینه‌های مرتبط با فناوری اطلاعات در مرکز آموزش عالی انفورماتیک (علمی-کاربردی) شرکت

درآمد عملیاتی مداران رشد 150 درصدی را تجربه کرده است

شرکت داده پردازی ایران در سال مالی 97 با 65 میلیارد تومان سرمایه و نزدیک به 87 میلیارد تومان بدهی توانسته است مبلغ 165 میلیارد تومان درآمد عملیاتی بسازد و از این میزان درآمد سود عملیاتی 23 میلیارد تومانی، سود خالص 26 میلیارد تومانی و سود خالص 400 ریالی به ازای هر سهم شناسایی کرده است.

روند درآمدی مداران نشان می‌دهد همواره درامد عملیاتی شرکت در حال افزایش بوده و سیر ثعودی دارد. به دلیل ماهیت فعالیت مدارن و تمرکز درآمدی شرکت در فضای داخلی اقتصاد همواره شاهد رشد درآمدی شرکت بوده‌ایم. درامد مداران از 66 میلیارد تومان در سال 93 با رشد 150 درصدی به 165 میلیارد تومان در سال 97 رسیده است.

سود خالص مداران 12 میلیارد تومان رشد کرد

روند سودآوری شرکت به پیرو روند صعودی درآمد همواره یک مسیر افزایشی را طی کرده است. سود عملیاتی شرکت از 4 میلیارد تومان در سال 97 با رشد 19 میلیارد تومانی به 23 میلیارد تومان در سال 97 رسیده است. همچنین سود خالص مداران از 14 میلیارد تومان با رشد 12 میلیارد تومانی به 26 میلیارد تومان افزایش یافت. حاشیه سود عملیاتی مداران از هفت درصد در سال 93 با رشد هفت درصدی به حاشیه سود عملیاتی 14 درصد رسید که این موضوع ساخت درآمد با هزینه کمتر را نشان می‌دهد. حاشیه سود خالص شرکت از 21 درصد در سال 93 با کاهش 5 درصدی به 16 درصد رسیده است که دلیل این موضوع افزایش هزینه‌های مالی می‌باشد که موجب کاهش حاشیه سود خالص شرکت شده است. همچنین سود خالص هر سهم شرکت از 212 ریال در هر سهم با رشد 88 درصدی به 400 ریال در هر سهم رسیده است.

طی دوره جاری به دلیل افزایش نرخ ارز، یهای تمام شده درآمدهای عملیاتی افزایش یافته است و ادامه روند نوسانی نرخ می‌تواند بر درآمد و سود شرکت اثرگذار باشد. همچنین نیاز شرکت به نقدینگی موجب شده است افزایش نرخ بهره بانکی نیز موضع برای افزایش هزینه‌های شرکت و کاهش سود ان گردد. از طرفی سرعت تغییر تکنولوژی موضوع دیگری است که شرکت را تهدید می‌کند. بنابراین تغییر متغیرهای کلان اقتصادی موضوعی است که در سال جاری می‌تواند بر عملکرد درآمدی شرکت اثرگذار باشد. و ثبات در هریک از این متغیرا شرایط را برای افزایش درآمد و سودآوری مداران فراهم می‌کند.

 

ارسال نظر

تازه ها