کد خبر 50079

در سال مالی 97 رخ داد

درآمد شرکت داروسازی ابوریحان با رشد 34 درصدی به 252 میلیارد تومان رسید که با این میزان درآمد سود خالص 60 میلیاردی شناسایی کرده است که سود خالص هر سهم شرکت را با رشد 60 درصدی به دو هزار و 77 ریال در سال 97 رسانده است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، داروسازی ابوریحان با سرمایه 28 میلیارد و 800 میلیون تومانی در سال 97 مبلغ 252 میلیارد تومان درآمد عملیاتی با بهای تمام شده 129 میلیارد تومانی ساخته است. داروسازی ابوریحان در سال 97 مبلغ دو هزار و 77 ریال سود خالص به ازای هر سهم شناسایی کرده است.

درآمد داروسازی ابوریحان به 252 میلیارد تومان رسید

گروه آمپول، گروه قرص و دراژه و کپسول، گروه پماد و کرم و ژل، گروه شیاف و گروه محصولات دامی از محصولات شرکت می‌باشند که به واسطه فروش این محصولات داروسازی ابوریحان درآمد 252 میلیارد تومان درآمد ساخته است و گروه محصولات دامی و گروه آمپول بالاترین سهم را در سبد درآمدی شرکت دارند. درآمد عملیاتی داروسازی ابوریحان با رشد 34 درصدی به 252 میلیارد تومان رسید و بهای تمام شده درآمدهای عملیاتی با رشد 28 درصدی به 129 میلیارد تومان رسیده است. برتری رشد درآمد عملیاتی نسبت به رشد بهای تمام شده موجب افزایش حاشیه سود شرکت می‌گرد. سود ناخالص رشد 40 درصدی، سود عملیاتی رشد 39 درصدی و سود خالص رشد 60 درصدی به داشته است که به ترتیب با این میزان از رشد به 123 میلیارد تومان، 105 میلیارد تومان و 60 میلیارد تومان رسیده‌اند.

حاشیه سود خالص داروسازی ابوریحان 4 درصد افزایش یافت

حاشیه سود ناخالص داروسازی ابوریحان از 47 درصدی در سال 96 با رشد دو درصدی به 49 درصد رسید و حاسیه سود عملیاتی شرکت از 40 درصد به 42 درصد رسید و در نهایت حاشیه سود خالص شرکت از 20 درصد با رشد 4 درصد به 24 درصد رسید که نشان می‌دهد رشد درامد عملیاتی شرکت نسبت به رشد بهای تمام شده شرکت بیشتر بوده و شرکت در سودسازی کارا عمل کرده است. این عامل باعث شده است سود خالص به ازای هر سهم از هزار و 302 ریالی با رشد 60 درصدی به دو هزار و 77 ریال افزایش یابد.

تولید و فروش دابور در مدار صعودی

داروسازی ابوریحان در بازار داخل و خارج فعالیت دارد. نزدیک به 5 درصد از درامد شرکت مربوط به فروش صادراتی می‌باشد و 95 درصی باقیمانده مربوط به فروش شرکت در بازار داخل می‌باشد. روند تولیدات و فروش دابور نشان می‌دهد شاهد افزایش مقدار تولید و فروش شرکت بوده‌ایم. مقدار تولید دابور از یک میلیارد عدد به یک میلیارد و 335 عدد رسیده است و مقدار فروش دابور از یک میلیارد و 103 میلیون عدد در سال 96 به یک میلیارد و 259 میلیون عدد در سال 97 رسیده است. علاوه بر افزایش مقدار فروش در شرکت داروسازی ابوریحان، شاهد افزایش نرخ فروش محصولات شرکت بوده‌ایم. فروش قرص، دراژه و کپسول بالاترین سهم را در درآمد شرکت دابور دارد که نشان می‌دهد نرخ فروش این محصولات با رشد 17 درصدی همراه بوده است، همچنین نرخ فروش پماد و کرو و ژل در سال 97 بالاترین رشد را رقم زده‌اند. گروه پماد و کرم و ژل در سال 97 رشد 56 درصدی داشته‌اند. بنابراین افزایش نرخ فروش محصولات و افزایش مقدار فروش داروسازی ابوریحان موجب شده است درآمد شرکت رشد 34 درصدی داشته باشد.

چشم‌انداز آتی دابور تحت اثرات تحریمی

بسیاری از شرکت‌های فعال در اقتصاد تحت تاثیر تحریم‌ها قرار دارند و در گروه داروسازی به دلیل وابستگی بالای این صنعت به مواد اولیه وارداتی، تحریم‌ها می‌تواند اثرگذار واقع شود و شرایط را برای ورود مواد اولیه دشوار نماید. به گفته کشورهای اروپایی و امریکا، صنعت داروسازی از ضابطه تحریمی جدا می‌باشد اما فعالین صنعت داروسازی این گفته را رد کرده و همواره بیان می‌کنند چه در بخش واردات مواد اولیه و چه در بخش واردات دارو با مشکلاتی روبرو می‌باشند. این امر می‌تواند در عملکرد سال 98 شرکت اثر منفی بگذارد و در عین حال افزایش تحریم‌ها منجر به افزایش قیمت دلار شده است که هزینه واردات مواد اولیه را نیز بالا برده، بنابراین در سال 98 ریسک ناشی از اثرات تحریم و افزایش قیمت دلار تهدید جدی برای عملکرد صنعت داروسازی به شمار می‌رود و افزایش نرخ فروش محصولات تا حدودی می‌تواند اثرات کاهش مقدار تولید و فروش شرکت را جبران نماید.

 

ارسال نظر

تازه ها