کد خبر 50037

مدیریت سرمایه گذاری امید

شرکت مدیریت سرمایه گذاری امید در سال 97 مبلغ دو هزار و 111 میلیارد تومان درآمد داشته است که از این میزان درآمد سود خالص هزار و 485 میلیارد تومانی شناسایی کرده است که نسبت به سال گذشته سود خالص وامید 44 درصد افزایش یافت.

بانک تجارت سهامدار اصلی وامید

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری امید به عنوان بزرگترین هلدینگ معدنی کشور با برخورداری از تجربه و تخصص ارزشمند در این حوزه و با بهره‌مندی از فناوری‌های نوین به دنبال نقش آفرینی و مشارکت در صنایع دارای مزیت رقابتی به منظور تکمیل زنجیره تامین برای ایجاد ارزش افزوده بلند مدت است. شرکت‌های زیرمجموعه شرکت گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید با تولید محصولات مختلف زنجیره فولاد، صنایع نفت، انرژی، سیمان، ساختمان و خدمات مالی، حضوری پررنگ در بازارهای داخلی و صادراتی محصولات مزبور دارد. بانک تجارت با دو هزار میلیارد سرمایه‌گذاری به عنوان اصلی‌ترین مالک شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری امید می‌باشد، که درصد مالکیت بانک تجارت 70 درصد می‌باشد.

درآمد وامید 148 درصد رشد داشت

مدیریت سرمایه گذاری امید در سالی که گذشت مبلغ دوهزار و 549 میلیارد تومان درآمد داشته است که از این میزان درآمد سود خالص یک هزار و 486 میلیارد تومانی و به ازای هر سهم سود 495 ریالی شناسایی کرده است. بررسی درآمد وامید نشان می‌دهد درآمد شرکت در سال 97 نسبت به سال 96 رشد قابل توجه 148 درصدی داشته است و هزینه‌های عملیاتی شرکت رشد 12 درصدی داشته است. بنابراین با توجه به برتری رشد درآمدهای عملیاتی وامید، سود عملیاتی وامید رشد 150 درصدی داشته است. سود خالص شرکت از هزار میلیارد تومان با رشد 44 درصدی به هزار و 486 میلیارد تومان در سال 97 رسیده است. همچنین سود خالص شناسایی شده وامید به ازای هر سهم از 344 ریال در سال 96 با رشد 44 درصدی به 495 ریال در سال 97 رسیده است. بنابراین شاهد رشد سودآوری وامید در سالی که گذشت بوده‌ایم.

حاشیه سود خالص وامید کاهش یافت

حاشیه سود عملیاتی وامید از 98 درصد در سال 96 به 99 درصد رسیده است اما در سال 97 به دلیل افزایش هزینه‌های مالی شاهد کاهش سود خالص به میزان هزینه مالی در سال 97 بوده‌ایم. گرچه به طور کلی افزایش در سود حالص را داشته‌ایم. هزینه مالی شرکت در سال 96، صفر تومان بوده است که این مبلغ در سال 97 به هزار و 71 میلیارد تومان رسیده است. افزایش چشمگیر هزینه مالی موجب کاهش سود خالص شرکت شده است و حاشیه سود خالص شرکت را از 100 درصد به 58 درصد کاهش داده است.

چشم‌انداز آتی شرکت

به دلیل رونق کلی بازار سرمایه در سال 97، به طور کلی فضای سرمایه‌گذاری‌های انجام شده مثبت بوده و شاهد افزایش سودآوری وامید در سالی که گذشت بوده‌ایم. چشم‌انداز اتی شرکت به دلیل گستردگی در گروه‌ها و صنایع مختلف به فضای حاکم بر اقتصاد و فضای بازار سرمایه وابسته می‌باشد.

اما بیش از 50 درصد از سرمایه‌گذاری شرکت در گروه استخراج کانه‌های فلزی می‌باشد که رونق در این بخش به فضای اقتصاد جهانی و اقتصاد داخلی وابسته می‌باشد. فضای اقتصاد جهانی به دلیل تنش‌های تجاری آمریکا و چین دوباره تیره و تار شده است و شاهد افزایش تعرفه‌ بر کالاهای چینی می‌باشیم که این امر چشم‌انداز اقتصاد جهانی را نامناسب جلوه می‌دهد. اما در اقتصاد داخلی به نظر می‌رسد بعد از تحریم‌های سال 97 آمریکا و جدال‌های تجاری و سیاسی و تحریمی که در سال 97 گذرانده‌ایم و قدرت نمایی اخیر ایران در رابطه با خروج از برجام، شاهد تغییر موضع آمریکا و متحدان اروپایی بوده‌ایم که این موضوع منجر شده است، نظرات کارشناسی را به سمت یک مذاکره و توافق مستقیم با آمریکا سوق دهد که این موضوع می‌تواند فضای حاکم اقتصادی را مثبت نموده و بازار را به سمت مثبت شدن سوق دهد.

 

ارسال نظر

تازه ها